Поврзи се со нас

Гостивар

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Објавено

на

Дел од учениците кои се членови на Новинарскиот клуб во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ денес беа во посета на редакцијата на Gostivarpress.mk.

Основците имаа можност да се запознаат со работата и функционирањето на медиумот, како и со основите и принципите на новинарството.

Новинарскиот клуб е оформен во декември лани, во рамки на проект и до сега има реализирано повеќе активности, меѓу кои интервјуа со ученици и наставници од училиштето за постигнати резултати и успеси на натпревари.

„Учениците навистина покажуваат голем интерес за новинарството и посветено се вклучуваат во активностите. Проектот ќе трае до мај, но ние не застануваме тука и затоа сакаме да вклучиме што поголем број на ученици, за да можеме да продолжиме како клуб. Сакаме да бидеме во тек со трендовите, па затоа и Новинарскиот клуб го замислуваме како некој вид на дигитален информатор, направивме фејсбук и инстаграм страница за објавување на вестите.“, рече заменик директорката на училиштето и координатор на Новинарскиот клуб, Марија Антиќ.

Основците при посетата на Gostivarpress.mk изработија вежба-„интервју со тимот на медиумот“, во кое тие се ставија во улога на новинари и поставуваа прашања, а потоа се запознаа и со целосниот процес на изработка на една вест (од прибирање информации, изјава, фотографија, техничка обработка, поставување податоци итн, се‘ до објава). Исто така, младите новинари во студиото на медиумот ги согледаа и практиките на видео продукцијата со современа технологија.

Новинарскиот клуб на училиштето „М.К.Ататурк“ е поддржан преку проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“, а активноста ја спроведуваат ИРЕКС, МИМ и МОФ.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

ИЗБОРИ 2024пред 27 минути

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 1 час

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 3 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 7 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 7 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 19 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Македонијапред 22 часа

Втор повик за грантови за модернизација во земјоделие

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена