Поврзи се со нас

Гостивар

Градоначалникот на Тирана, Велиај ќе стане почесен граѓанин на Гостивар

Објавено

на

Ерион Велиај, градоначалник на главниот град на Албанија, Тирана ќе биде прогласен за почесен граѓани на Општина Гостивар. Предлог одлуката е ставена на дневен ред на седница на гостиварскиот Совет, која е закажана за следниот вторник.

Велиај кариерата ја започнал како граѓански активист, а во редовите на Социјалистичката партија на Албанија се приклучил во 2011 година, кога бил назначен за Секретар за млади и имиграција. Во Владата под водство на Еди Рама бил министер за социјална заштита и млади.

Минатата година во летниот период, градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари беше на прием кај Велиај, на која средба меѓу другото се зборувало и за продлабочување на соработката и поврзување на двата града.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена