fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Хиперсоничното оружје за кое Москва тврди дека е „непобедливо“

Објавено

на

  Руската армија вчера соопшти дека истрелала хиперсонични ракети кон Украина, што е прва позната и официјална употреба на новиот систем за оружје во борбена средина.

  Портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков изјави дека оружјето «Кинжал», што на руски значи «кама», уништило „голем подземен склад со проектили и муниција во западна Украина“ во Ивано-Франковската област.

  Нападот во Украина на 18.03.2022 со хиперсонична ракета «Кинжал» е прва позната и официјална употреба на новиот систем за оружје во борбена средина.

  Станува збор за неверојатно брз ракетен систем кој според некои руски и западни експерти во моментов не може да биде пресретнат од ниту еден противракетен одбранбен систем.

  Ова оружје е едно од шесте нови руски стратешки оружја претставени од рускиот претседател Владимир Путин на 1 март 2018 година.

  Хиперсоничните ракети се дизајнирани за напад на воените бродови на САД и НАТО кои се закана за руските стратешки ракетни системи и за нуклеарен удар, бидејќи ракетите се дизајнирани да носат конвенционална или нуклеарни боеви глави. Нивната цел е да ги надмине сите воздушни и антинуклеарни одбранбени системи и заврши во метата.

  Рускиот претседател Владимир Путин ги опиша овие хиперсонични оружја како „непобедливи“, но на јавноста сè уште не е прецизно објаснето што тие всушност претставуваат, пишува Euronews.

  Москва тврди дека овие рекети летаат исклучително брзо, 12.000 километри на час, со можност за лесно маневрирање, што го отежнува следењето. Хиперсоничната ракета има поголем капацитет на пенетрација и разорна моќ токму поради големата брзина и тоа е нејзината предност.

  Воените сили на Руската Федерација во 2018 најавија три модели на хиперсонични ракетни системи:

  Хиперсонична ракета «Кинжал»

  Во својот говор во 2018 година, Путин рече дека руските воздухопловни сили воведоа хиперсонична ракета «Кинжал» во оперативна употреба. Според Путин, оваа ракета може да носи конвенционална или нуклеарна боева глава.

  Авион МиГ-31К – носач (табла бр. 93) со проектил 9-С-7760 «Кинжал»

  Се лансира од авиони кои можат да достигнат брзина од 2,8 маха на голема височина (платформа МиГ-31).

  Веднаш по лансирањето, оваа ракета достигнува хиперсонична брзина од неверојатни 10 маха. Самата ракета го контролира летот и маневрирањето во текот на сите фази на летот од нејзиното лансирање. Дострелот на оваа ракета е 2.000 километри. 

  Хиперсонични едрилици «Авангард»

  Руските хиперсонични едрилици, ракетите „Авангард“, се способни да го менуваат курсот и висината со многу големи брзини, па според Путин се „практично непобедливи“. Рускиот претседател дури го поистоветува ова оружје со создавањето на првиот вештачки сателит на Земјата, познатиот Спутник.

  Рускиот претседател Владимир Путин ги опиша овие хиперсонични оружја како „непобедливи“ – «Авангард»

  Авангард беше успешно тестиран во декември 2018 година, неговата брзина беше 27 пати поголема од брзината на звукот, а погоди цел оддалечена 6.000 километри. И овие едрилици се способни да носат нуклеарно оружје.

  Хиперсонична ракета «Циркон»

  Хиперсонични ракети наречени Циркон се лансираат од брод или подморница. Официјално пробно тестирање започна во октомври 2020 година. На крајот на декември 2021 година, за прв пат беше успешно лансирана. Дострелот на оваа ракета е 400 километри. 

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 5 часа

  Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

  Вестипред 7 часа

  Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 9 часа

  Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

  Гостиварпред 10 часа

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 11 часа

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 12 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 14 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 14 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 14 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 15 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 15 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 16 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 17 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 5 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 7 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена