Поврзи се со нас

Занимливости

Имавте ли чувство дека јануари нема да заврши никогаш?

Објавено

на

Субјективното чувство на повеќето од нас е дека јануари трае вечно. Меѓутоа, зад нашата перцепција за времето не се крие само нашиот личен впечаток, туку и логично објаснување дадено од психолозите.

Со години се прават шеги дека јануари всушност трае многу подолго од 31 ден, но никој официјално не го кажал тоа. Дополнително, најдепресивниот ден во годината е точно во средината на јануари, третиот понеделник, што дополнително ја влошува ситуацијата.

Психолозите објаснија зошто повеќето луѓе го имаат ова субјективно чувство и што всушност се крие зад него, а добрата вест е што февруари започнува токму денес.

Падот на допаминот е еден од главните виновници за депресивно расположение

Јануари е празничен месец: православните верници прво ја слават Новата година, па Божиќ, па Старата Нова година, а секој од овие празници вклучува и подарување што го буди лачењето на допаминскиот хормон во нас и предизвикува чувство на среќа. Освен тоа, времето околу празниците најчесто го поминуваме со најблиските, а расположението ни е на врвот.

Веќе по 13 јануари подароци добиваат само оние кои имаат роденден во тој период, додека за повеќето луѓе сезоната на подароци е завршена. Оние со кои сме поминале време се враќаат на секојдневните обврски, а ние се враќаме на рутината која не чека. Како резултат на тоа, нивото на хормонот на среќата постепено се намалува и имаме чувство дека времето практично застанало.

Финансиите исто така играат важна улога, бидејќи за овој временски период се трошат многу

Финансискиот аспект исто така не е занемарлив кога станува збор за „хранење“ на нашето субјективно чувство. Да се ​​потсетиме само на почетокот на месецот: прво купуваме новогодишни подароци, потоа божиќни подароци, а некои одат на зимски одмор со семејството или пријателите. Сите овие трошоци несомнено влијаат на буџетот.

При крајот на месецот, ни останува сума со која едвај можеме да си ги покриеме секојдневните трошоци. Затоа ни се чини дека јануари никогаш нема да помине, а до платата во февруари останува уште цела вечност.

Секако, тоа може да се спречи со порационално трошење или одвојување пари од секоја плата од претходните месеци, но кој уште мисли на тоа.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 7 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 10 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 11 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 13 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 14 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 16 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена