Поврзи се со нас

Гостивар

Инфективно во Гостивар се полни со пациенти болни од Ковид, ќе се додаваат кревети

Објавено

на

  Минатата недела во регионот на Гостивар беше забележан најголемиот раст на заболени со ковид, вкупно 30. Со тоа се зголеми и бројката на хоспитализирани пациенти. На инфективното одделение во гостиварската болница моментално се згрижени 14 заболени и останати се уште 4 слободни кревети за возрасни и два за деца. Капацитетот ќе се зголемува со додавање на дополнителни кревети, за да може да се одговори на потребите, доколку ваквиот тренд продолжи.

  „На инфективното одделение веќе имаме мал број на слободни места, одделението располага со вкупно 18 кревети за возрасни пациенти и два за деца. Затоа, денес на состанок со раководителите на одделенијата кои се најмногу тангирани со ковид 19, тоа се инфективно, интерно и ургентна единица се разговараше на оваа тема и се разгледаа условите да се зголемат капацитетите на инфективно со додавање на дополнителен број кревети во собите. Можеби ќе биде малку потесно, но сепак ова е пологично решение. Пациентите кои се со посериозна клиничка слика, односно имаат потреба од кислородна терапија се препраќаат на клиниките во Скопје, каде и таму веќе е преплавено со пациенти.“, рече д-р Јакуп Јакупи, директор на општа болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар.

  Болничката управа работи и на реорганизација на медицинскиот персонал за да го засили кадарот на инфективно. Во помош на инфектолозите ќе се вклучат специјалисти по интерна медицина, а се зголемува и бројот на дежурни сестри во смена.

  „Снабдени сме со терапија за пациентите, заштитни материјали, но има недостаток на кадар, поточно на специјалисти инфектолози. Затоа, се договоривме доколку има потреба на помош на инфектолозите да се вклучат интернисти. Инфектолозите се навистина преморени, дежураат по 24 часа, на секои два дена. Ќе го зголемиме и бројот на средниот кадар, од две на три медицински сестри дежурни на смена. Се надевам со тоа дека ќе ги покриеме потребите.“, изјави Јакупи.

  Пациентите кои се хоспиталиизрани на инфективното одделение имаат клиничка слика со средно ниво на тешкотии, како болки во зглобови, проблеми со дишење, висока температура.

   

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 11 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 14 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 17 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 18 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 19 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 24 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена