Поврзи се со нас

Гостивар

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Објавено

на

По девет месеци во првата борбена линија за пациентите заболени од ковид, шефот на инфективното одделение во Гостивар, д-р Ратко Наумоски на своја кожа ја почувствува болеста. Со него денес поразговаравме во кругот на гостиварската болница, кај инфективно, каде повторно е на работното место и ја исполнува лекарската мисија да се грижи за здравјето на пациентите.

Со нас сподели дека поминал со средно-тешка клиничка слика, а лекувањето и закрепнувањето било во домашни услови. Короната многу ја погодува психата, нагласи инфектологот додавајќи дека поддршката и помошта од блиските и околината, се од суштинско значење за секој заболен.

„Јас се тестирав на 21 ноември и резултатот беше позитивен. Поминав со средно-тешка клиничка слика, во домашни услови, со симптоми на малаксаност, болки по целото тело, намален апетит, примав терапија, онаа што стандардно ја даваме на инфективното одделние. После три недели здравствената состојба ми се подобри. Потоа уште малку, заради подобро закрепнување зедов слободни денови и веќе може да кажам дека се чувствувам многу подобро. Сакам да се заблагодарам на сите што ми дадоа поддршка, на новинарите од локалните медиуми од Гостивар, на колегите, роднините, пријателите, тоа навистина многу значи, најважна е поддршката. Тешко е, но кога ќе видиш дека имаш луѓе кои се грижат за тебе, ти посакуваат добро, тоа ти дава сила.“, рече д-р Наумоски.

Инфектологот кажува дека личното искуство со ковид 19, за него било и еден вид на лекција – дека е неопходно на пациентите максимално да им се пружи грижа, не само со терапијата и во лекувањето, туку и помош околу јадење, разговор и слично.

„Ние вложуваме и се трудиме многу за доброто на пациентите, но сега од оваа гледна точка би рекол дека секогаш може повеќе. Навистина оваа болест не е лесна. Има случаи со лесна клиничка слика, што доѓааат кај нас, прават крвни анализи, рентген на бели дробови и се добри, јас посакувам сите пациенти да се така, но има и потешки случаи. Ним им е потребно поголемо внимание, затоа што има луѓе кои не можат сами, едноставно малаксаноста не ти дава ни да јадеш, ни да пиеш, ако нема кој да ти помогне, многу е тешко. Затоа и апелирам до сестрите и до докторите, колку можеме да го дадеме максиумот од себе. Ние го даваме, но еве сега после прележан ковид велам треба и може уште повеќе“, вели д-р Наумоски.

По искрениот разговор, како што е редот си посакавме здравје и поубави моменти во новата година. Докторот потоа се врати на 24 часовното дежурство во инфективното одделение на болницата во Гостивар, во служба на пациентите да им помогне во нивната борба против коронавирусот.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 минути

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 54 минути

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 2 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 3 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 4 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 4 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 16 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 18 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 20 часа

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена