Поврзи се со нас

Гостивар

Иницијативата „Гостивар кој го сакам“ со петиција „Исчистете го Гостивар од кучиња бездомници“

Објавено

на

Претставници од граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам” денес беа во посета на стационарот за бездомни кучиња, по што излегоа со соопштение дека ситуацијата е алармантна и засолништата се нефункционални.

„Засолништата се речиси празни, на кучињата не им е обезбедена ниту храна, а уште помалку медицинска нега или хигиенски услови. Ние како Иницијатива сме ангажирани да обезбедиме решенија со конкретни резултати што е можно поскоро. Нашата визија е поврзана со неопходноста од решавање на овој проблем, почнувајќи од акционен план за управување со бездомни кучиња, преадаптација на Центарот за хуман третман и ветеринарна медицинска нега. Не сме тука да судиме или да бараме одговорност од некого. Тука сме да бараме решенија. Не се согласуваме со сегашното раководство кога тие наведуваат дека е завршена голема работа и направени се многу инвестиции за надминување на проблемот, бидејќи реалноста на терен зборува поинаку. За да се создаде вистинска слика, Граѓанската иницијатива  „Гостивар што го сакаме“, ќе спроведе петиција со граѓаните на Гостивар, за да ги прашаме тие  дали се задоволни од моменталната состојба, и дали изразуваат подготвеност да придонесат за решавање на проблемот со бездомните кучиња.“, соопштија од Иницијативата и излегоа со акционен план од 5 точки за
идниот градоначалник и Совет на Гостивар. Во продолжение точките од акциониот план:

1) ТИМ: Тим за фаќање кучиња и за итна интервенција

2) ЗАСОЛНИШТА: Изградете засолниште за кучиња надвор од градот

3) СТЕРИЛИЗАЦИЈА: Стерилизација на сите кучиња бездомници во Гостивар

4) ЕУТАНИЗАЦИЈА: Итна еутанизација на агресивни кучиња скитници

5) ЧИСТЕЊЕ: Професионално управување со депонијата Русино и управување со отпад во градот за да се намали снабдувањето со храна за кучињата бездомници

 

 

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Здравје и убавинапред 53 минути

Еве зошто треба да јадете печурки почесто

Гостиварпред 3 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 4 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 5 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 6 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 7 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 9 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 9 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 9 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 10 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 12 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 12 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена