Поврзи се со нас

Гостивар

Инклузивен Гостивар: Дружба, насмевки, позитивна енергија на „Магично другарство“

Објавено

на

Гостивар покажа дека е пример за инклузивност!. Настанот „Магично другарство“, што се одржа денес во градскиот парк, близу Амфитеатарот, собра граѓански активисти, родители, деца, млади, претставници на институции, со една заедничка цел: Да се испрати порака за еднаквост и прифаќање!. Имаше дружба, насмевки, позитивна енергија, музика, игра, драмска претстава со кловновите Заги и Диши…

„Многу ми е мило што гледам деца и родители во толку голем број, убаво се дружиме.  Благодарам до Општина Гостивар за поддршката, благодарност до сите што дојдоа, до медиумите што не‘ поддржаа. Преку овој настан сакаме да кажеме дека сите ние сме еднакви без разлика на пол, вера, нација, попреченост и апелираме до сите: Да ја поддржат инклузијата, зашто сите сме еднакви, нема делење на вакви и такви деца, вакви и такви луѓе“, рече Маргарита Милошеска, координатор на Ресурсниот центар во Гостивар, кое заедно со здружението „Куќа на среќата“ беа организатори.

„Целта е да не чекаме посебни денови, туку да ги собираме секогаш децата, да се радуваме сите заедно“, порача Маргарет Талески од „Куќа на среќата“.

Настанот го отвори Лабинот Салија, а настапија децата од танцовото студио I DANCE, Ардит Стафај и други изведувачи.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 4 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена