Поврзи се со нас

Вести

Измени: Општините Маврово Ростуше и Дебар се префрлаат во петта изборна единица

Ќе се прекројуваат границите на две изборни единици. Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Изборниот законик, кои меѓу другото предвидуваат гласачките места во општините Дебар и Маврово-Ростуше да се префрлат од шестата во петтата изборна единица.

Ваквите измени доаѓаат на барање на пратениците од ДУИ.

Општина Маврово и Ростуше има 39 избирачки места со околу 9.700 гласачи, додека Дебар 27 избирачки места со околу 18.000 гласачи.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!