Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Јадете карфиол за добра линија, имунитет и регулирање на крвен притисок

Во време кога правењето зимници е најактуелно ве потсетуваме на лековитата моќ на еден популарен зеленчук, кој најмногу се користи токму во зимниците, односно како туршија – карфиолот. Овој зеленчук е добиен со вкрстување на сорти, а потекнува од групата на зелки. Некаде е познат како „културна зелка“. Постои бел и виолетов карфиол, но по карактеристиките тие не се разликуваат многу.

Карфиолот содржи бета каротен, витамини А и Ц, фолна киселина, растителни влакна, железо. Има голема антиоксидансната моќ и дејствува како чистач на организмот од штетните материи. Се препорачува за детоксикација, која е резултат на нездрава и лоша исхрана, како и загадувањето на средината и зрачењето на организмот. Поволно влијае на лечење на: алергии, проблеми со метаболизмот, воспаленија, настинки, остеопороза како и регулирање на крвен притисок.

Бидејќи содржи многу малку калории, а доста корисни состојки, карфиолот се препорачува при диети и овозможува чувство на ситост подолго време, а многу поволен е и во исхраната на бремените жени.

Важно е да знаете дека од карфиолот може да се користи и белиот и зелениот дел, иако обично е пракса зелените листови да се фрлаат.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!