fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

ЈП Ринија доби 1 милион денари субвенции за да подмири долгови за струја и плати

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на вчерашната седница донесе одлука за доделување на субвенции за Јавното претпријатие „Ринија“ кое стопанисува со спортската сала „Младост“. Финансиската инјекција, во висика од еден милион денари е наменета за подмирување на долгови за неплатени сметки за електрична енергија и плати на вработените.

Од претставник од претпријатието беше образложено дека долгот за струја е 800 илјади денари, додека за плати, околу 300 илјади.

Шптим Џелили, координатор на советничката група на ДУИ побара на наредната седница, ЈП „Ринија“ да достави документи со кои ќе докаже дека средствата се искористени за намената за кои се доделуваат. „До сега, повеќепати сме гласале субвенции за ова претпријатие. Ние како советничка група сме за да се помогне претпријатието, но бараме следен пат, директорот или претставник да достават документи, да имаме доказ дека струјата е навистина платена.“, рече Џелили.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!