fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како се поврзани СТРЕСОТ и крвната група?

Објавено

на

Сите ќе се согласат дека стресот е непријател број еден на човековото здравје. За жал, никој не е имун на стресот, но сепак одредени фактори влијаат кој како реагира при стресни ситуации и колку е подложен на нервози. Еден од факторите е крвната група.
Постојат научни докази врз кои е определено како луѓето се носат со стресот зависно крвната група. Најлошо поминуваат личностите со крвната група А. Тие имаат повисоко ниво на кортизол во крвта, хормон кој е одговорен за чувството на стрес, што значи дека се и поподложни на стрес. За да држат психичка рамнотежа им се препорачува практикување на смирувачки физички активности, како е јогата или пешачење во природа, бидејќи тие го намалуваат нивото на кортизол.
Истражувањата покажале дека луѓето со крвна група „О“ најдобро поднесуваат стресни ситуации. Не реагираат на ситници и не дозволуваат неважни случки да ги извадат од такт. Сепак, кога се соочуваат со поголем проблем и доживуваат стрес, им треба енергична физичка активност за да го исфрлат кортизолот од телото. Им се препорачува трчање, качување по скали, вежбање.
Луѓето кои имаат крвна група Б генерално реално го поднесуваат стресот, и знаат како да се справат со него, додека оние со крвна група АБ си ја сакаат рутината и најдобро функционираат кога нивната дневна рутина е балансирана, без преголеми осцилации во стресот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!