Поврзи се со нас

Рецепти

Како се прави овој неодолив традиционален турски десерт?

Објавено

на

Љубителите на благото несомнено ќе ги израдува една порција од овој традиционален турски десерт со име Мухалебија (Мухалеби). Подготовката е лесна и брза, а поголемиот дел од вас ги имаат сите потребни состојки во кујна, па не мора да трчате до продавница.

Состојки:

100 гр. путер

5-6 лажици гриз

1 шолја шеќер

1 кесе ванилин шеќер

1 литар млеко

околу 30 грама кокосово брашно

Подготовка: На умерена температура растопете го путерот, па додадете го гризот и мешајте 2-3 минути. Потоа додавајте го млекото мешајќи цело време. Следуваат шеќерот и ванилиниот шеќер, по што смесата се вари додека не згусне. На крај се додава и кокосовото брашно, и се вари уште 3-4 минути.

Вака подготвениот десерт се става во стаклени садови и кога ќе се излади може да се украси по желба со кокос, ореви или цимет.

Во помодерните верзии, на основниот рецепт му се додава рендано чоколадо, мармалад и слично.

 

 

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена