fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Казни до 800 евра за 34 лица во Гостивар кои нарушиле јавен ред и мир

Објавено

на

  На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово минатиот месец (јануари) вкупно биле регистрирани 33 нарушувања на јавниот ред и мир, од кои 21 во Гостивар и 12 во Тетово. Тоа се 10 нарушувања помалку, односно 23 проценти намалување во споредба со истиот период лани. Како што соопшти полицијата овие наршувања во најголем број се целосно расчистени и заокружени со 48 барања за поведување прекршочна постапка, а против 56 сторители инволвирани во нарушувањата, односно прекршоците, опфатени со поднесоците. Од нив 34 во Гостивар и 22 во Тетово.

  „Најмногу од прекршоците се случиле на јавен простор, во угостителски и други објекти и во нив претежно биле инволвирани машки лица на возраст над 25 години. Учесниците во физички напади или тепачки, согласно Законот за прекршоци против јавниот ред и мир ќе се соочат со парични глоби, кои зависно од прекршокот, се движат од 300 до 800 евра во денарска противвредност.“, соопшти СВР.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!