Поврзи се со нас

Занимливости

„Ќе ја отвориме Пандорината кутија“! Научниците пронајдоа ДНК од пред два милиони години

Објавено

на

Најстарата ДНК некогаш секвенционирана открива како изгледал Арктикот и кои видови го населувале пред два милиони години, кога бил потопло место за живеење. „Ја пробиваме бариерата на она што мислевме дека можеме да го постигнеме во однос на генетските студии“, вели Микел Винтер Педерсен, коавтор на новата студија.„Долго време се мислеше дека милион години се граница на опстанок на ДНК, но сега докажавме нешто ново“, вели тој за АФП.

Приспособливост на видовите

„Реките што течеле низ околината транспортирале минерали и органски материјал во морската средина.  Таму биле депонирани овие копнени седименти“, вели Винтер Педерсен. Потоа, во одреден момент пред околу два милиони години, „оваа копнена маса се издигнала и станала дел од северен Гренланд“, објаснува Педерсен. Денес, областа е арктичка пустина каде веќе се откриени различни видови на наоѓалишта, вклучувајќи фосили од растенија и инсекти кои се зачувани во одлична состојба. Но, научниците не се обиделе да изолираат ДНК од фосилите и многу малку се знаело за присуството на животни во тоа време.

Истражувачкиот тим, кој започна со работа во 2006 година, сега обезбеди увид во тоа како изгледал регионот пред два милиони години.

„Имало шумска средина со мастодонти, ирваси и зајаци кои трчале наоколу заедно со многу различни растителни видови“, додава Педерсен. Истражувачите пронајдоа 102 различни видови растенија. Присуството на мастодонти за нив било особено забележливо, бидејќи тие никогаш порано не биле пронајдени толку северно. Откритието, исто така, им дава на истражувачите повеќе информации за приспособливоста на видовите.

Пред два милиони години, на Гренланд температурите биле од 11 до 17 степени повисоки од денешните.

„Начинот на кој видовите можат да се прилагодат на различни видови клима, може да биде различна од она што претходно го мислевме. И очигледно тоа нѐ тера да бараме понови и постари локации. Постојат неколку различни локации низ светот кои всушност имаат геолошки наоѓалишта кои нѐ враќаат толку далеку. И уште подалеку“, додаде Винтер Педерсен.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 9 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 10 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 13 часа

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 13 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 14 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 16 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 16 часа

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Македонијапред 17 часа

Мицкоски: Предупредував на ова, другата страна влегува во конфликт на ниво на студена војна

Гостиварпред 19 часа

Судењето за „Ласкарци“ продолжува со сослушување на вештаци кои го изготвија супервештачењето

Гостиварпред 19 часа

Гостиварец лажно го пријавил својот татко за напад и нарушил јавен ред и мир

Здравје и убавинапред 20 часа

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 22 часа

Сообраќајот по влажни коловози, на Маврово и Стража снег

Здравје и убавинапред 22 часа

Антидепресивите предизвикуваат бесчувствителност

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Полицијата во Гостивар приведе двајца државјани на Туркије

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 5 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена