Поврзи се со нас

Гостивар

Концерт на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ во Гостивар по повод Денот на независноста на Македонија

Објавено

на

Празникот Осми Септември, Денот на независноста во Гостивар се одбележа со неколку настани, меѓу кои и концерт на народни ора и песни на Градското аматерско културно-уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“. Концертот се одржа во Летниот Амфитеатар, каде пред публиката се претставија фолклорната секција на друштвото, оркерстарот и неколку солисти.

„Пред се‘, дозволете ми на вас и на сите граѓани и граѓанки на Македонија да ви честитам самостојна суверена и независна Македонија. Ова беа првите зборови кои што беа изговорени од страна на тогашниот прв претседател на Македонија, Киро Глигоров, со кој што и конечно стана вистина оној вековен сон на сите нас Македонците уште од втори август  1903. Исцртувајќи ги контурите 1944 на АСНОМ конечно на третиот Илинден односно на 08 септември, Македонија доби сопствена самостојност. Уште од Крушевскиот манифест постојано се проткајува една нитка на заедништво и инклузија која што до ден денес сите ние ја негуваме и взаемно ја надградуваме. Денес, може да кажеме дека најголема победа за Македонија е тоа дека сите граѓани без оглед на нивната верска и етничка припадност ќе ја чувствуваат Македонија како нивна единствена татковина. Програмата којашто ја подготвивме е еден скромен начин да го одбележиме овој голем ден за нас. Сакаме да ви се заблагодариме што дојдовте во толкав голем број што особено не‘ радува, а исто така што голем дел од публиката е млада која го вреднува и почитува целото наше македонско постоење.“, беше речено во воведниот дел на настанот.

гакуд 8 сеп 2023 (1)
гакуд 8 сеп 2023 (4)
гакуд 8 сеп 2023 (8)
гакуд 8 сеп 2023 (5)
гакуд 8 сеп 2023 (3)
гакуд 8 сеп 2023 (6)
гакуд 8 сеп 2023 (2)
гакуд 8 сеп 2023 (10)
гакуд 8 сеп 2023 (7)
гакуд 8 сеп 2023 (9)
гакуд 8 сеп 2023 (1) гакуд 8 сеп 2023 (4) гакуд 8 сеп 2023 (8) гакуд 8 сеп 2023 (5) гакуд 8 сеп 2023 (3) гакуд 8 сеп 2023 (6) гакуд 8 сеп 2023 (2) гакуд 8 сеп 2023 (10) гакуд 8 сеп 2023 (7) гакуд 8 сеп 2023 (9)

Како соло изведувачи на концертот настапија: Јовица Николоски, Мирослав Крстески и Ѓурѓица Николоска.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена