Поврзи се со нас

Гостивар

КОНКУРС за поезија од млади автори од Гостивар

Објавено

на

Здружението за култура и заеднички вредност „КРИК 094 “ – Гостивар објавува конкурс за млади поети од Гостивар, во рамки на проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“.

  • Право на учество имаат поети на возраст од 14 до 25 години од подрачјето на Општина Гостивар, кои пишуваат поезија на македонски, албански или на турски јазик.
  • На конкурсот се учествува со испраќање на една поетска творба на мајчин јазик. Темата е слободна.
  • Творбите треба да се испратат на е-маил [email protected] најдоцна до 22 април 2022 г. Заедно со творбата, авторите задолжително треба да испратат и свои податоци: име и презиме, возраст, адреса на живеење и телефонски број за контакт.
  • Поетските творби кои ќе бидат избрани, ќе бидат преведени на трите јазици (македонски, албански и на турски јазик) и објавени во заедничка тријазична збирка.
  • Избраните автори ќе добијат примерок од збирката и пофалница.
Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

KONKURS për poezi nga autorë të rinj nga Gostivari

Објавено

на

Shoqata për kulturë dhe vlera të përbashkëta “KRIK 094”- Gostivar shpall konkurs për poetë të rinj nga Gostivari, në kuadër të projektit “Pendët e reja poetike- Vargjet ndërtojnë ura 2”.

  • Të drejtë të pjesëmarrjes kanë poetët e rinj nga 14 deri 25 vjet nga zona e Komunës së Gostivarit, të cilët shkruajnë poezi në gjuhën maqedone, shqipe dhe turke.
  • Në konkurs merret pjesë me dërgimin e një poezie në gjuhën amtare. Tema është e lirë.
  • Krijimet duhet të dërgohen në e-mailin [email protected] më së voni deri 22 Prill 2022. Bashkë me krijimin autorët detyrimisht duhet të dërgojnë edhe të dhënat e tyre: emri dhe mbiemri, mosha, adresa e banimit dhe numër telefoni për kontakt.
  • Krijimet poetike që do të jenë të përzgjedhura, do të përkthehen në të tre gjuhët (gjuhë maqedone, shqipe dhe turke) dhe do të publikohen në përmbledhje të përbashkët tri gjuhësore.
  • Autorët e përzgjedhur do të fitojnë një kopje të librit dhe lëvdatë.
Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска

Популарно изминативе 100 дена