Поврзи се со нас

Вести

KONKURS për poezi nga autorë të rinj nga Gostivari

Објавено

на

Shoqata për kulturë dhe vlera të përbashkëta “KRIK 094”- Gostivar shpall konkurs për poetë të rinj nga Gostivari, në kuadër të projektit “Pendët e reja poetike- Vargjet ndërtojnë ura 2”.

  • Të drejtë të pjesëmarrjes kanë poetët e rinj nga 14 deri 25 vjet nga zona e Komunës së Gostivarit, të cilët shkruajnë poezi në gjuhën maqedone, shqipe dhe turke.
  • Në konkurs merret pjesë me dërgimin e një poezie në gjuhën amtare. Tema është e lirë.
  • Krijimet duhet të dërgohen në e-mailin zdruzeniekrik094@gmail.com më së voni deri 22 Prill 2022. Bashkë me krijimin autorët detyrimisht duhet të dërgojnë edhe të dhënat e tyre: emri dhe mbiemri, mosha, adresa e banimit dhe numër telefoni për kontakt.
  • Krijimet poetike që do të jenë të përzgjedhura, do të përkthehen në të tre gjuhët (gjuhë maqedone, shqipe dhe turke) dhe do të publikohen në përmbledhje të përbashkët tri gjuhësore.
  • Autorët e përzgjedhur do të fitojnë një kopje të librit dhe lëvdatë.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 6 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 8 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 10 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 11 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 11 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 12 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 13 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 14 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 15 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 17 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

КОНКУРС за поезија од млади автори од Гостивар

Објавено

на

Здружението за култура и заеднички вредност „КРИК 094 “ – Гостивар објавува конкурс за млади поети од Гостивар, во рамки на проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“.

  • Право на учество имаат поети на возраст од 14 до 25 години од подрачјето на Општина Гостивар, кои пишуваат поезија на македонски, албански или на турски јазик.
  • На конкурсот се учествува со испраќање на една поетска творба на мајчин јазик. Темата е слободна.
  • Творбите треба да се испратат на е-маил zdruzeniekrik094@gmail.com најдоцна до 22 април 2022 г. Заедно со творбата, авторите задолжително треба да испратат и свои податоци: име и презиме, возраст, адреса на живеење и телефонски број за контакт.
  • Поетските творби кои ќе бидат избрани, ќе бидат преведени на трите јазици (македонски, албански и на турски јазик) и објавени во заедничка тријазична збирка.
  • Избраните автори ќе добијат примерок од збирката и пофалница.

Популарно изминативе 100 дена