Поврзи се со нас

Македонија

Конкурсот за финансирање проекти од култура за 2023 година ќе се објави во понеделник

Објавено

на

Во понеделник 17 октомври во 8:00 часот ќе биде отворен системот за електронско аплицирање на Конкурсот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2023 година. Системот за аплицирање ќе биде затворен на 17 ноември во 16:00 часот. Оваа година електронското аплицирање целосно ќе се спроведува преку националниот портал „Е-услуги“, информираше на денешната прес-конференција министерката за култура Бисера Кoстадиновска-Стојчевска.

Таа појасни дека оваа година конкурсот не се спроведува преку веб страница на Министерството за култура, туку преку националниот портали „Е=услуги“ со цел дополнително да се поедностави процедурата. Министерката наведе дека со тоа ќе им се заштеди време на апликантите за неопходните документи, кои сега директно ќе можат да ги преземат и да ги прикачуваат.

– Техничките упатства и поддршката при аплицирањето корисниците ќе можат да ги најдат на веб страницата „услуги.гов.мк“, како и преку контакт центарот на порталот. Овој процес е крајно едноставен и прегледен за корисниците. Помош во делот за пријавите корисниците и натаму ќе можат да побараат во секторите во Министерство за култура, додаде Кoстадиновска-Стојчевска.

Таа наведе дека од оваа година преку националниот портал „Е-услуги“ автоматски ќе биде оневозможено да се конкурира со повеќе проекти од утврдените во правилата на Конкурсот.

– Системот автоматски нема да дозволи физичко или правно лице да аплицира во повеќе дејности од пропишаните, истакна министерката.

Таа, на новинарско прашање дали ќе се скрати времето на чекање на решенијата, со оглед на тоа што за 2022 година апликантите чекале речиси три месеци за да ги почнат проектите, рече дека се надева оти во 2023 нема да задоцнат.

– Се надевам дека со ваквиот начин на конкурирање и со ваквото генерирање на решенија за добиените проекти ние ќе можеме уште побрзо тоа да го изменаџираме и дека самите тие ќе знаат, кога веќе ќе добијат решение за прифатен проект, можат да започнат. Се екипиравме и со електронски потписи за сето тоа да оди многу побргу. Се надевам дека во 2023 година нема да задоцниме, нагласи Кoстадиновска-Стојчевска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 5 минути

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Гостиварпред 2 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 3 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 5 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 6 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 6 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 7 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 8 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 8 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 9 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 10 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 10 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 20 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена