Поврзи се со нас

Технологија

Конструиран првиот автомобил што се контролира со помош на мислите!

Објавено

на

Група кинеските научници го направија првиот автомобил што можете да го контролирате со помош на вашите мисли.

Овој автомобил на мозочен погон може лесно да се управува со помош на опрема за читање сигнали од мозокот. Главната цел на истражувачите од Универзитетот Накаи од градот Тианин во Кина била да направат возило за луѓе кои не можат сами да се движат и да возат автомобил. Без поместување на рацете или нозете, возачот може да го движи овој нов изум напред или назад, да го запре, да го отклучи или да го заклучи.

Опремата содржи 16 сензори кои ја снимаат електричната активност на мозокот на возачот. Собраните податоци минуваат низ специјално дизајнирана програма која ги филтрира сигналите и ги преведува, овозможувајќи управување.

Меѓутоа, меѓу истражувачите постои страв од можни сообраќајни несреќи кога возачот ненадејно би бил вознемирен додека управува со автомобилот. Сепак, водачот на проектот, професорот Дуан Фенг, уверува дека овие стравови се неосновани бидејќи човечката концентрација е неопходна само кога возило врти или се менува лентата. Како и да е, прашање е дали корисниците би можеле да ѝ веруваат на апликацја која го контролира автомобилот наместо самите тие.

Дуан тврди дека целта на технологијата е да им служи на луѓето и верува дека овој производ наскоро би можел да се комерцијализира. Засега ова возило не се планира да се пушти во производство во блиска иднина.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена