Поврзи се со нас

Претседателски избори 2024

Промотивна конвенција на Таравари: Ќе бидам поинаков, ќе бидам претседател на сите граѓани

Објавено

на

„Оваа кандидатура е одговорност, но истовремено и најголема привилегија што сум ја имал во животот. Како кандидат за претседател сум предложен од коалицијата на албанската опозиција, која ќе биде апсолутен победник во албанскиот блок на изборите. Работам како лекар 26 години, мојата професија како невролог ме освести за маките на луѓето кои доаѓаат од неправеден систем. Ќе бидам поинаков, ќе бидам претседател на сите граѓани, ќе бидам претседател на народот. Времето на претседатели кои живеат во кристални палати и далеку од луѓето е завршено.“, изјави на вечерашната промотивна конвенција во Гостивар, кандидатот за претседател на коалицијата ВЛЕН, Арбен Таравари.

Во своето обраќање тој ги повтори ставовите дека претседателот на државата треба да се избира во Собранието, да се направат уставни измени и да се тргне формулацијата „20 %“.

На конвенцијата се обратија и претседателите на партиите што ја сочинуваат коалицијата, Изет Меџити на Демократско движење, Билал Касами на Беса и Африм Гаши на Алтернатива, Беќим Чоку од движењето Самоопределување, како и сопругата на Арбен Таравари, Нора Таравари.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена