Поврзи се со нас

Спорт

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Објавено

на

  Леуново денес беше домаќин на првата трка во Македонија на терен со пречки (Obstacle course racing OCR) со пешадиски препреки, скокање преку вертикални ѕидови, качување по јаже, ползење низ кал, носење товар, гаѓање со копје, трчање низ плитки потоци, стрмнини – „Leunovo OCR“.

  Тешко е да се опише со што се‘ се соочија натпреварувачите до својот пат до целта, но она што е сигурно е дека трката беше полна со адреналин, возбуда, натпреварувачки дух, забава… Доживувањето секако се множи со 10, ако на тоа се додадат неповолните временски услови при температура од 11 степени, со дожд и ветер, кои сепак не беа причина да запрат игрите и не ги поколебаа учесниците да се предадат на целосно уживање во предизвикот.

  „Трката еднаш ја одложивме поради пандемијата, но годинава успеавме за првпат во Македонија да организираме ваква трка со совладување на препреки. Супер задоволни сме како се одвиваше настанот, во тешки временски услови, но со големо задоволство. Им благодариме и честитаме на сите учесници. Оваа трка ќе биде традиционална, така да се гледаме и следна година.“, рекоа организаторите на невообичаениот настан Регруп ДОО, под која е македонскиот спортски бренд Honey Badger.

  Трката ја отвори градоначалникот на Маврово и Ростуше, Медат Куртовски, кој на натпреварувачите им посака добредојде, а на организаторите им се заблагодари што за првиот ваков настан во земјава го избрале токму селото Леуново.

  „Leunovo OCR“ имаше патека долга од 12 километри, со 20 природни и вештачки препреки. Учество зедоа над 260 натпреварувачи од земјава, поделени во три категории: мажи, жени и екипи.

  Во категорија жени: Вера Урдаревска од тимот на „MacedoniaOCR“ помина прва низ целта со време од 1 час, 8 минути и 59 секунди, Вики Ристоска од „Fit Hub“ беше втора, Сања Најдовски од тимот на „TREX“ трета.

  Кај мажите: најдобро време имаше Дејан Тодевски, кој ја помина стазата за 55 минути и 37 секунди, втор беше Димитар Тодоровски и двајцата од тимот на „MacedoniaOCR“, Александар Ѓорѓиевски кој настапуваше за „091RUNCRW“ заврши трет.

  Во категоријата екипи: „MacedoniaOCR“ го освоија првото место, „Alebras“ втори, DeltaTeam завршија трети.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 3 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 5 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 7 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 9 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 10 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 10 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 11 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 13 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 14 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 15 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 16 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена