Поврзи се со нас

Гостивар

Лимани: Општина Гостивар секогаш ги поддржува младите и нивните иницијативи

Објавено

на

  „Општина Гостивар е меѓу водечките, кога станува збор за поддршка на младите, нивните идеи и визии. Младите за нас секогаш биле приоритет. Не може да кажеме дека сме направиле се‘, секогаш може повеќе и подобро, а ние се трудиме младите да го добијат местото во заедницата што го заслужуваат. Секогаш покажуваме разбирање и пружаме поддршка на потребите и барањата на младинските здруженија, како и на неформални иницијативи кои во фокусот ја имаат младината.“, подвлече претседателот на Советот на Општина Гостивар, Ваљбон Лимани на денешниот настан што се одржа во YCC – Гостивар во рамки на проектот “(Локално) Младинско учество е важно”.

  Гостивар е една од осумте општини во Македонија, во која се реализира проектот, што го имплементира Центарот за интеркултурен дијалог (ЦИД) – Куманово.

  „Се надеваме дека ваквите проекти ќе ги поттикнат и мотивираат младите, што повеќе да се вклучат во активности и одлучувачки процеси. Како општина, подготвени сме за поддршка на нови идеи и иницијативи на младите. За жал, Советот на млади поради пандемијата беше пасивен, но се прават напори да се реактивира, да се избере нов состав, кој ќе спроведува низа активности во интерес на младите“, рече Лимани.

  Проектот “(Локално) Младинско учество е важно” е поддржан од Амбасадата на Кралството Холандија во РСМ.

  „Главната цел на проектот е вклучување на младите и промовирање на нивно активно учество во процесите на носење одлуки и креирање политики преку процеси на застапување и граѓански активизам поврзан со сферите на социјална кохезија, човекови права, мултикултурализам и демократија на локално и национално ниво. Воедно, во рамки на овој проект ќе се работи на воспоставување на младински центри во осумте општини во земјата преку блиско партнерство со локалните власти и подмладоци на политички партии. На денешниот настан во Гостивар присутните имаат можност да се запознаваат со локалните чинители со Законот за младинско учество и младински политики. Воедно, да се запознаат подетално и со активностите од самиот проект и начинот на кој што ќе можат да се вклучат во истите и да дадат свој придонес во целокупните процеси.“, изјави Тамара Петковска, проектен координатор.

  Освен во Гостивар проектот се спроведува во општините: Куманово, Липково, Маврово и Ростуше, Тетово, Теарце, Струга и Чаир.

   

   

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 46 минути

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 4 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 4 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 5 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 7 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 8 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 9 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 10 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 21 час

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 1 ден

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 1 ден

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена