Поврзи се со нас

Гостивар

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Објавено

на

Центарот за аутизам Blue Puzzle во Гостивар ги прошири можностите во пружањето терапевтски услуги за дечињата со аутистичен спектар со нови помагала. Опремата е донација од даночните работници традиционално во рамки на одбележувањето на Денот на даночниците. По тој повод денес во посета на Центарот беше директорката на УЈП, Сања Лукаревска.

„Сакам да се заблагодарам на сите колеги кои се дел од оваа хуманитарна акција. Како општествено одговорна институција, посветено и постојано вложуваме во развој и создавање на еднакви можности за сите. Оваа година дониравме опрема во здружението на родители на деца со аутизам Blue Puzzle во Гостивар и навистина ми е драго што оваа донација ќе значи помош во секаква смисла на зборот и за родителите и за дечињата. Овде во центарот имавме одлична презентација од страна на вработените. Мислам дека придонесуваме соодветно онаму кадешто е најпотребно секоја година. Поддршката во младите е влог во идните генерации.“, рече Лукаревска.

Тимот од Центарот изрази благодарност, пред се‘ за посетата и вниманието, како и за донацијата, за која рекоа дека ќе биде од важност за децата.

„Се заблагодарувам на директорката за посетата. Секоја посета на нашиот Центар сама по себе значи многу. Би ги повикал сите јавни институции да ја почувствуваат оваа позитивна вибрација, да се мотивираат и тие да се вклучат со поддршка на ваквите центри. Донацијата за нас значи многу, затоа што со опремата ја збогатуваме програмата на сензорната интеграција“, рече Валон Емини од Blue Puzzle.

Донацијата се состои од специјална трака што ќе служи за терапија и други справи за сензорна интеграција кои придонесуваат за развивање на моториката, вниманиетото, концентрацијата итн.

Центарот во Гостивар го посетуваат околу 40 деца, кои добиваат индувидуални терапии од стручни лица.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 10 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 11 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 14 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 20 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 21 час

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 22 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена