fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Масовна прослава на Голема Богородица во Леуново

Објавено

на

Леуново и оваа година собра голем број православни верници на чествувањето на големиот празник Успение на Пресвета Богородица. Живописното Леуново, на надморска висина од 1.500 метри, ја негува традицијата на прослава на овој празник со векови.

Одбележувањето започна вчеравечер со вечерна литургија, а продолжи утрово со утринска литургија и пеење лепче на леунчани и сите останати кои ја слават славата. Празнувањето продолжи со голем народен собир, музика, традиционалната лицитација и ручек за присутните во појатата во дворот на црквата Успение на Пресвета Богородица, која адатира од 19 век и е голема гордост за сите кои потекнуваат од ова село.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!