fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Матурантите од Гостивар деновиве ќе слават – полицијата апелира да не прават бељи

Објавено

на

Во пресрет на традиционалните матурски прослави, Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до матурантите да се воздржат од користење на возила до угостителските објекти и назад и посебно ако немаат положен возачки испит и непоседуваат валидни дозволи.

„На матурантите им се укажува, исто така, без разлика дали поседуваат возачки дозволи или не, да не седнуваат зад волан во алкохолизирана состојба и на друг, побезбеден начин, да го организираат превезувањето кон угостителските објекти или нивните домови. Истовремено ги потсетуваме матурантите и да се воздржат од  нарушување на јавниот ред и мир, преку иницирање или учество во тепачки, пуштање  прегласна  музика или со пукање со огнено или друго оружје, гасни пиштоли“, стои во апелот.

Полицијата нагласува дека секое непочитување на апелите и препораките соодветно ќе биде санкционирано, со цел да се обезбеди нормално и безбедно одвивање на претстојните матурски прослави, без разлика дали станува збор за угостителски објекти или на отворен простор.

Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово деновиве ќе ги посетат сите средни, а подоцна и основните училишта, како и угостителските објекти во кои ќе се организираат матурските и полуматурските забави.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!