fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Мехмедовиќ: Се уште сме во фаза на широка трансмисија на КОВИД-19, рано е за укинување на сертификатот

Објавено

на

  „Се уште сме во фаза на широка трансмисија на вирусот и е рано за укинување на сертификатот по прележана болест. Имаме голем број на новозаразени. Со укинувањето на сертификатите кои важат за контрола на движење на граѓани во затворен простор каде најголема е опасноста од трансмисија на вирусот, ќе направиме многу поголема трансмисија на вирусот без разлика на искуството што го применуваат Велика Британија, Данска и другите европски земји. Кај нив имунитетот постигнат преку имунизација или вкупниот имунитет преку имунизација или прележување на болеста е значително поголем од тоа што е кај нас.“

  Ова денеска го истакна портпаролот на Комисијата за заразни болести, Злате Мехмедовиќ, одговарајќи на новинарско прашање по прес-конфернецијата на која ги образложи препораките донесени на денешниот состанок на Комисијата.

  Не треба да зборавиме, посочи тој, кај нас процентот на вакцинација со две дози е 40 проценти од населението, споредено со тоа, во Данска има 85 проценти од населението што е вакцинирано, или во Велика Британија некаде преку 80 проценти населението е вакцинирано.

  – Не може да ги гледаме работите индивидуално, односно да кажеме дека останатите земји што ги укинуваат сертификатите се добар пример и дека тој треба да го следиме. Треба да видиме каква е актуелната епидемиолошка состојба кај нив, каков е имунитетот што го имаат создадено и ако тоа одговара на нашата епидемиолошка состојба тогаш да го примениме. Во овој момент нема апсолутно никаква логика тоа да го правиме затоа што КОВИД-сертификатите својата важност односно својата тежина ја добиваат преку тоа што ги штитат тие кои не може да ги имаат. Не зборуваме за лажните сертификати. Зборуваме за сертификати што се валидни, рече д-р Мехмедовиќ.

  Доколку имате сертификат што е валиден, појасни тој, тоа значи дека си вакциниран или имате прележано болест, сега според новите препораки што ги даваме и до 180 дена по прикажување на КОВИД позитивен ПЦР тест или по вакцинирањето

  – Значи, во однос на тие сертификати што се валидни се сертификати дека имате никаков имунитет кон вирусот. Заштитата е за тие луѓе кои немаат имунитет и да им се забрани практично да им се овозможи да влегуваат во простории каде може да го изложат своето здравје на опасност или притоа да бидат хоспитализирани или да имаат смртен исход, додаде д-р Мехмедовиќ.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 3 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 5 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 16 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 22 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 23 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 23 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 1 ден

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена