Поврзи се со нас

Македонија

Мицкоски: Се‘ поблиску сме до предвремени парламентарни избори!

Објавено

на

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од партиското седиште ги повика граѓаните на протестот што ќе се одржи на 18 јуни во 20 часот, со цел, како што кажа, да се спротивстават и да се борат за смена на власта.

  Мицкоски оцени дека се чекор поблиску до предвремени парламентарни избори и најави оти ќе продолжат со активностите до крај да го водат овој процес, до, како што кажа „последен ден на буткање на оваа Влада“. Но, како што рече, не очекува од власта да се повлече.

  – Јас не очекувам од овие луѓе да кажат нешто поинаку. Нормално дека они ќе гледаат да го искористат и  последниот рок за да продолжат да го крадат народот и да ја осиромашуваат Македонија. Овие луѓе се неодговорни, самобендисани и луѓе кои се изгубени во власта и мислат дека привилегијата ним им припаѓа бидејќи им е вродена од татко и дедо наследена. Не. Но, ние ќе продолжиме да се бориме, рече Мицкоски.

  Нагласи дека ќе продолжат, бидејќи според него не е одговорно да молчат и најави и други активности во Парламентот.

  „Ако тие мислат дека по која било цена можат да му се спротивстават на народот, а народот е тој којшто е суверен во оваа држава тогаш мислам дека народ ќе им се случи и колку високо летаат верувајте многу посилно и пониско ќе слетаат. Ценам дека сме поблиску, секој ден сме се поблиску ќе има и понатаму активности, не очекувам дека веќе на 19-ти тие ќе се вразумат, ќе бидат нови луѓе. Јас реков дека не верувам во инстант успеси или инстант решенија, ова ќе биде процес кој ќе трае и ние сме подготвени до крај да го одиме овој процес, до последен ден на буткање на оваа Влада“, рече Мицкоски.

  Во однос на повлекувањето на ГРОМ од Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски нагласи оти очекува Стевчо Јакимовски да делува опозициски, како што и самиот кажа. Смета дека тоа нема да има негативно влијание, туку очекува само да имаат поголема додадена вредност во процесот на рушење на оваа Влада.

  – Моите односи после сите овие навреди кои ги слушнав изминативе денови кои тој ги искажа за мене, се прекинати. И не гледам зошто да имаме односи, сепак човекот во неколку наврати лично ме навреди, моето семејство и мојата сопруга, итн. и навистина тоа е недостоинствено да го коментирам. Ќе му посакам многу среќа и успех понатаму, заклучи Мицкоски.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Вестипред 59 минути

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 2 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 15 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 18 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 19 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 20 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 21 час

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 22 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 22 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 23 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 24 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 1 ден

  Се намалува цената на горивата

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена