Поврзи се со нас

Македонија

Мицкоски: Владата ја поскапува струјата, цената на евтината тарифа се зголемува повеќе од дупло

Објавено

на

Евтината тарифа од 0,6 денари се зголемува на 1,3 денари, повеќе од двапати, тоа го заборавија да го кажат. И сега кога ќе си пресмета секој еден граѓанин колку киловат часови троши во евтина, а колку во еден од блоковите, ќе видите дека сметката со додадените плус 5 проценти данок на додадена вредност ќе биде најмалку 20 отсто поголема. Но, тоа од први јануари ќе го видат сите граѓани и ќе го доживеат, вака одговори на новинарско прашање претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој денеска беше на отворање на градинка во населба Усје.

Мицкоски додаде дека тоа е така бидејќи во 2021 и 2022 година од државниот буџет сите граѓани префрлиле на АД ЕСМ, поранешно ЕЛЕМ, повеќе од 265 милиони евра.

-А, само во 2022 година заклучно ноември, без декември се префрлени 180 милиони евра. А, со декември ќе бидат повеќе од 200 милиони евра. И како одат тие пари? Од државниот буџет се префрлаат во ЕСМ, а ЕСМ распишува тендер за ископ, се уценуваат компании да не се пријавуваат на тој тендер за ископ и поради итност се потпишува договор во четири очи. Истото тоа се прави и со мазутот, истото тоа се прави и со увезениот јаглен односно транспортот и истото тоа се прави со авансното плаќање на фактурите за увезена струја, додаде тој.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека од тие 200 милиони, проценките се дека најмалку 30 милиони се крадат. Мицкоски ги повика сите оние кои што се повикуваат на борба против криминалот и корупцијата „да отидат и да ги отворат документите и ќе увидат каде е криминалот“.

Мицкоски, околу увозот за струја, рече дека за месец и половина почнувајќи од 7-ми или 10-ти ноември до крајот на 2022 година се повеќе од 45 милиони евра.

-Цело време ги слушаме како кажуваат дека произведуваат, дека задоволени се потребите, готово нема увоз итн. А, еве јас ви тврдам, нека ме демантираат дека само за само еден и половина месец се потрошени од страна на АД ЕСМ повеќе од 45 милиони евра, рече тој.

Според него, „не се пресметани трошоците за cross border капацитетите и доколку ги пресметате и тие, ќе добиете некаде околу 600 илјади евра разлика, не 800 илјади, што е повторно прилично имајќи предвид дека 2 милиони е целата зделка“.

– Значи 30 проценти имате профит, што е нешто неверојатно. Тоа авансно се плаќа. Ете така се краде Македонија. И секој кој што ќе каже борба против корупција, еве веднаш ви кажувам пример“, одговори Мицкоски на прашањето како ја коментира набавната цена на струјата за 40% поголема од пазарната.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Што, како, каде?!пред 51 минута

30 гратис влезници за концертот на Харис Џиновиќ во Европа Гарден

Гостиварпред 2 часа

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Гостиварпред 4 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 5 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 7 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 7 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 8 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 9 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 10 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 10 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 11 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 12 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 12 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена