Поврзи се со нас

Гостивар

Мобилен тим на Општина Гостивар ќе им носи лекови и храна на старите и изнемоштени лица

Со цел поголема колективна безбедност како и превенција од коронавирус, Општина Гостивар формира мобилен тим за помош на постари, болни и изнемоштени лица.

„Заради настаната ситуација, а со цел да се избегнува непосреден контакт со останати лица и да не се изложуваат на дополнителна опасност, сите возрасни лица над 60 години на територијата на Општина Гостивар, кои се изнемоштени и имаат влошена здравствена состојба, можат да се обратат на посебните телефонски броеви. Мобилниот тим, почитувајќи ги сите мерки на претпазливост, ќе појде до нивниот дом, ќе им ја пружи потребната помош и ќе им бидат обезбедени потребните прехрамбени намирници, средства за хигиена и/или лекови. Општина Гостивар нема да дозволи оваа вонредна околност да ги погоди најранливите групи!“, информираат од локалната самоуправа.

Телефонските броеви на кои може да се побара помош од мобилиот тим се: 072-577-713 и 072-577-741 и тие ќе бидат активни од денес (16 март) по 15 часот.

 

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!