Поврзи се со нас

Македонија

На ГП Прешево фатен македонски државјанин со шверцуван златен накит вреден 20.000 евра

Објавено

на

  На граничниот премин Прешево-Табановце, српските цариници во автомобил БМВ со швајцарски регистарски ознаки, управуван од државјанин на Северна Македонија, во кеси зад возачкото седиште пронајдоа 735 грама златен накит, јави дописникот на МИА од Белград.

  -На прашањето на цариникот дали има нешто да пријави, возачот одговори негативно, но деталната проверка на БМВ го покажа спротивното, соопштија од Управата на царината на Србија

  Како што се посочува, во кесите зад возачкото седиште, цариниците пронашле вистинско мало богатство – 735 грама тежок златен накит, спакуван во кутии.

  Меѓу пронајдениот накит, најбројни беа нараквици, а најмасивен предмет беше богато украсен ѓердан, тежок 122 грама.

  Проценетата вредност на откриениот накит ја надминува сумата од 20.000 евра, или 2,5 милиони динари.

  Имајќи предвид дека станува збор за странски државјанин, прекршочната постапка се водеше по итна постапка, и судот изрече парична казна и заштитна мерка трајно одземање на непријавените вредни предмети, се наведува во соопштението.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 7 часа

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Македонијапред 8 часа

  Исплата на јануарските пензии од среда

  Вестипред 11 часа

  Ватикан се извини за сексуалното злоставување малолетници

  Гостиварпред 12 часа

  Дневно ковид инфо: Во земјава 1.172 нови позитивни, во Гостивар над 20

  Гостиварпред 12 часа

  Средба Таравари-Ванхауте, теми: Избори, политика, спорот со Бугарија…

  Вестипред 13 часа

  Минималната плата ќе биде 18.000 денари од вториот квартал годинава, најави Бектеши

  Гостиварпред 14 часа

  Во Гостивар се запалил џип во движење

  Гостиварпред 15 часа

  Лишен од слобода гостиварец пријавен за напад врз сопругата

  Гостиварпред 16 часа

  Инфективно во Гостивар се полни со ковид болни, се заразуваат и вакцинирани и прележани

  Спортпред 17 часа

  Висар Муслиу потпиша за Инголштад

  Гостиварпред 17 часа

  Регионот на Гостивар има 258 активно заразени со коронавирус

  Гостиварпред 18 часа

  Бесплатен ПАП тест за жените од селата во Општина Врапчиште

  Вестипред 19 часа

  Петличковски: Околу пикот сме на омикрон, не очекувам следните месеци и години короната да биде сериозен проблем за човештвото

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Гостиварпред 2 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 7 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 2 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена