fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Објавено

на

Денеска се одигра првиот натпревар од шестнаестфиналната рунда во фудбалскиот Куп на Македонија. Ждрепката сакаше на Градскиот стадион во Гостивар да се сретнат екипите на Вардар од Форино и акуелниот шампион Вардар од Скопје. Поради Covid-19 мерките, љубителите на фудбалот од регионот ја пропуштија можноста од трибините да ја следат оваа пресметка на клубовите кои носат исто име и имаат исти бои.

„Црвено-црните“ од двата табора одиграа натпревар за паметење. Поведоа гостите во 38. минута, од белата точка сигурен беше капитенот Блажевски, за после 12 минути игра во вториот дел, Петковски зголеми на 0:2 во 57. минута. Кога се мислеше дека победникот е веќе познат, форинци со двата гола на Алији од пенал во 72. и 74. минута го вратија натпреварот од почеток. До истекот на 90. минута немаше повеќе голови, натпреварот заврши 2:2, се премина на пенал завршница.

Тукму пенал рулетот донесе вистинска драма, потребни беа 9 серии за да се добие победникот. Први шутираа гостите од Скопје, за по два промашени пенали, Вардар од Форино при резултат 3:3 во петтата серија имаа меч топка, не ја искористија шансата, по што следуваше уште еден промашен пенал во деветтата серија после кој актуелниот шампион Вардар од Скопје со конечен резултат (8:9), се најде во осминафиналето.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!