Поврзи се со нас

Гостивар

На следната седница на Советот на Гостивар ќе се делат пари за спортски клубови

Предлог одлуки за финансиска поддршка на два фудбалски и еден карате клуб, ќе се најдат на дневен ред на седницата на Советот на Општина Гостивар којашто е закажана за 5-ти март (четврток).

Локалната самоуправа планира да издвои по 150.000 денари за ФК „Генч Калемлер“ од  Долна Бањица, и ФК „Трабзонспор“ од Горна Бањица, додека за Карате клубот „Асиарт“, сума од 170.000 денари.

Парите за поддршка на клубовите се обезбедуваат од Програмата за спорт во општинскиот буџет за 2020-та година.

Од истата програма, претходно финансиски средства добија КК Гостивар (2 милиони денари), ФК „Гостивар (3 милиони денари) и ФК Форино (150.000 денари).

Вкупниот буџет за спорт на Општина Гостивар за годинава е 9,2 милиони денари.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 25 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 1 час

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 5 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 6 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 19 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!