fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

На сметките на околу 12.000 фирми „легнаа“ државни пари за плати

Објавено

на

Управата за јавни приходи извести дека досега се одобрени 13 696 Барања за финансиска поддршка за исплата на плати за вработени за месец октомври 2020 година. На 11 954 работодавачи е исплатена финансиската поддршка.

Вкупната исплата досега изнесува 907 292 339 денари, а опфатени се 58 302 вработени. УЈП соопшти дека во тек е процесирањето на исправките на обрасците БФП-ИП/2 и образецот за Месечна пресметка за интегрирана наплата (МПИН), по чија обработка дополнително ќе даде информација.

Поддршката за плати по вработен се движи од 14.500 денари до 21.776 денари, зависно од тоа колку се намалени приходите на фирмата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!