Поврзи се со нас

Гостивар

Над 400.000 евра инвестиции во болницата во Гостивар лани, проширен опсегот на услуги

Објавено

на

Во текот на 2023-та година во гостиварската општа болница „Д-р Ферид Мурад“ биле вложени околу 400 илјади евра за проекти за реновирање и за медицинска апаратура. Установата го прошири опсегот на здравствени услуги со набавка на нови апарати и опрема за различни типови на интервенции. Неодамна во функција беше ставен лапараскоп за уролошки зафати со кој беа изведени првите интервенции од ваков тип, како и подвижен дигитален рентген апарат.

По тој повод денес во посета на болницата беше министерот за здравство Фатмир Меџити.

„Со набавката на новиот лапараскоп на одделот за урологија за пат во оваа област се извршуваат лапароскопски интервенции во болницата и нема да има потреба пациентите да патуваат во Скопје за овој тип интервенции. Со оваа инвестиција значително се унапредува специјалноста урологија во оваа болница, а воедно се проширува опсегот на здравствените услуги кои се обезбедуваат во установата. Изминатиот период за установата беше набавен и подвижен рентген апарат со дигитален детектор. Овие инвестиции се показател за континуирано унапредување на условите за третман на пациентите во установата и со оваа динамика продолжуваме и во иднина“, изјави министерот.

Апаратите се набавени со средства од Министерството за здравство. Лапараскопот е во вредност од 10,5 милиони денари, додека рентген апаратот 7, 7 милиони денари.

Директорот на болницата Илбер Адеми нагласи дека новите методи овозможуваат минимално инванзивни хируршки зафати со што се излегува во пресрет на пациентите.

„Сме направиле повеќе интервенции. Вреди да се споменат трансуретрална ресекција на простата и на бешика. Најважно е што за прв пат во Гостивар започнавме со ласерски интервенции за кршење на камен-литотрипција во уринарниот тракт. Успешно беа извршени 12 такви интервенции“, рече директорот.

При посетата на болницата, Меџити направи обиколка и на одделението за неврологија кое е во фаза на целосно реновирање.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 6 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 10 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 11 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 12 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 13 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 15 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена