Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Награда од 1.000 денари на ловџиите за уловена дива свиња и 3.000 денари на одгледувачите за колење

Објавено

на

Владата на денешната седница донесе превентивни мерки за спречување на пренесување на болеста Африканска чума кај свињите.

„Користејќи ги добрите пракси во светот, Министерството за земјоделие на сите ловни друштва кои имаат концесии за ловишта им издаде налог во наредните 10 дена да извршат отстрел на 50% од планираниот лов на дивите свињи кои гравитираат во ловиштата на годишно ниво. За секое заловено грло, освен месото, доколку е животното здраво, ќе се исплати и награда од 1000 денари по грло на ловџијата. Доколку ловните друштва не успеат да го исполнат предвидениот процент, ќе се применат порадикални мерки. Во ловиштата за кои нема избрано концесионер, а кои се на граничните региони со Република Бугарија и Република Србија, Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија во наредните три дена ќе направат оперативен план за отстрел на диви свињи, за да се намали ризикот за пренос на болеста. За свињите кои се чуваат во приватни одгледувалишта, граѓаните во соработка со Агенцијата за храна и ветеринарство ќе треба интервентно да ги заколат грлата кои ги чуваат, а за секое грло ќе добијат надоместок од 3.000 денари, бидејќи на некој начин се приморани предвремено да ги заколат свињите. Вкупните трошоци предвидени за поддршка на граѓаните се превидени во висина од околу 65 милиони денари“, изјави вице премиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

Африканската чума се пренесува само кај свињите, нема соодветен лек или вакцина за неа, и е смртоносна за овој вид на животно. Пренесувањето се случува со директен контакт помеѓу две грла, но и преку инсекти и заразена храна за стоката.

„Доколку се појави, тоа би значело голем проблем за производството и обработката на свинското месо и уништување на оваа индустрија. Ефектите во економијата би биле катастрофални, со директна штета помеѓу 50-60 милиони евра, за производство и обработка на свинско месо, а со индиректните штети, во кои се вклучени и производството на храна за животните и други негативни ефекти, финансиската штета би достигнала до 100 милиони евра на годишно ниво. Проблемот не би завршил тука, станува збор за повеќегодишен проблем, со оглед на тоа дека би требало да се истребат сите свињи, а производството би можело да биде обновено за 2-3 години“, појасни Анѓушев.

Агенцијата за храна и ветеринарство ќе забрани трговија со живи свињи на сточните пазари, додека Царинската управа ќе ги засили контролите на сувомеснати производи во рамките на патничкиот сообраќај.

Во земјата има околу 125 илјади грла, од кои околу 100 илјади се одгледуваат во фарми со високи био сигурносни мерки, 18 илјади се во фарми со пониско ниво или без био сигурносни мерки, додека постојат и 8 илјади диви свињи, кои би можело да бидат и најризична категорија за пренос на болеста, со оглед на тоа дека се движат непречено.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 7 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 8 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 9 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 9 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 12 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 13 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 14 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 16 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 17 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 19 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена