Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Почнува трансформацијата на ординациите на специјалистите по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина, од денеска можат да започнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина.

„Со ова, ја финализиравме процедурата започната во февруари годинава, презентирана на првиот Национален форум за здравство. Ова решение е дел од мерките за унапредување на примарната здравствена заштита изготвени врз основа на анализите и препораките на Светската здравствена организација во координација со стручните здруженија.“, информира Министерството за здравство.

Од таму потенцираат дека на овој начин, примарната здравствена заштита во која работи специјализиран кадар може да придонесе за значителни здравствени заштеди, а со навремено дијагностицирање и соодветен менаџмент на одредени состојби, ќе дојде до растоварување на секундарното и терциерното ниво во здравствениот сектор и ќе се создадат услови клиничките специјалности да се посветат на покомплексни и потешки здравствени состојби.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!