Поврзи се со нас

Гостивар

Настан во Гостивар „Дарувај љубов, за да добиеш љубов“ за децата и лицата со попреченост

Објавено

на

Позитивна енергија, насмевки, прегратки и задоволство. Во ваква атмосфера помина денешниот настан во Гостивар посветен на децата и лицата со посебни потреби, кој се одржа во гостиварската подружница на Ресурсниот центар. Креативната работилница се органиираше на иницијатива на Општина Гостивар, во соработка со здруженијата кои се занимаваат со оваа област и Центарот за социјална работа, по повод на 3-ти декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост.

Присутните учествуваа во креативни рачни изработки, цртаа и создаваа уметнички дела, а најважна од се‘ беше дружбата и топлината што ја почувствуваа сите, и домаќините и гостите.

„Идејата ни беше да им дадеме можност на децата да работат нешто убаво, да креираат и да имаме една опуштена дружба. Сакаме да го претвориме овој центар во место кадешто децата и лицата со попреченост ќе доаѓаат да се дружат, да имаат разни обуки, активности, едноставно за секаква намена. Денешниот настан има мото „Дарувај љубов, за да добиеш љубов“ и во таа насока би ги повикала сите граѓани на Гостивар, а и пошироко да им даруваат љубов на овие деца за да добијат љубов, бидејќи овие деца знаат да даваат многу љубов.“, истакна Маргарита Милошеска, координатор на Ресурсниот центар.

Имерлие Салиу од Секторот за социјални дејности и детска заштита изрази благодарност до сите што се вклучија во реализацијата на настанот и истакна дека на ваков начин се промовира инклузијата на лицата со посебни потреби во општеството.

Од Центарот за социјална работа во Гостивар најавија дека во следниот период ќе ги посетуваат семејствата кои имаат членови со попречености, со цел да ги информираат за функцијата и можностите на Ресурсниот центар.

„На подрачјето кое ние го покриваме со општините Гостивар, Маврово Ростуше и Врапчиште имаме регистрирано околу 240 такви семејства, корисници на права. Планираме да ги посетиме и да ги запознаеме со проектите и активностите за и тие да бидат дел и да се вклучат во нив. Институциите и здруженијата ќе бидат во тесна соработка со една цел, тие деца да не останат затворени дома, туку да ги посетуваат овие убави активноти и просторијата која е наменета за нив“, рече Азби Шаќири, раководител на Центарот за социјална работа во Гостивар.

Во знак на благодарност за поддршката и ангажманот, децата со посебни потреби им подарија свои изработки на општинските претставници.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 10 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 11 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 14 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 20 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 21 час

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 22 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена