fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Не се дише! Гостивар вечерва на трето место по загаденост во земјава

Објавено

на

Екстремно загаден воздух во Гостивар и високо ниво на штетни ПМ10 честички, покажуваат вечерва параметрите за квалитет на воздухот.

Според податоците од мерната станица, во 20 часот нивото на ПМ10 честички изнесува 211 мг на метар кубен, што околу четирипати над дозволените граници. Вредноста пак на AQI – Air Quality Index, која мери вкупна загаденост е 155 единици, што означува екстремно загадување.

Апликацијата „Мој воздух“ при вакви вредности препорачува: „Воздухот има над-нормално загадување од овој тип. Избегнете подолги периоди на отворена површина. На мали деца, стари лица и бремени жени им се препорачува да не излегуваат без посебна потреба“.

Гостивар вечерва е на трето место по загаденост во земјава, после Кавадарци и Струмица.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!