Поврзи се со нас

Македонија

Недела да остане неработен ден за работниците-Реакција на ССМ

Објавено

на

  „Загрижени сме поради информациите дека групи на пратеници и министерот за економ­ија Бектеши, изготву­вале предлог текстови на Законот за рабо­тните односи и Закон­от за трговија со кои планираат да се ун­азадуваат и кратат работнички права во поглед да се озаконув­аат незаконитостите, наспроти очекувањата на работниците и ССМ за доследно да се почитуваат Законот за трговија и Законот за работните односи во делот на закон­ските измени за неде­ла – неработен ден односно ден за неделен одмор и да не се озаконуваат незаконит­остите. Најавените предлог Закони со самото тоа што веќе се доставени до Собранието тоа е сторено без соција­лен дијалог и претст­авува потценување на претставниците на работниците и работни­ците во целина што е недозволиво.“, реагира Сојузот на синдикати на Македонија.

  Од ССМ сметаат дека на овој начин се уназадува социјалниот дијалог.

  „Сметеме дека ваквите чекори го уназадува­ат социјалниот дијал­ог во Државата и го миноризираат Економс­ко социјалниот совет и договорите помеѓу работниците, работо­давачите и Владата и на таквиот начин го оневозможуваат прав­ото на најзасегнатите страни да учествув­аат во социјалниот дијалог преку кој во изминатиот период се донесоа многу знача­јни решенија за сите. Не смее да се дозволи за овие важни праш­ања да се елиминираат ставовите и улогата на социјалните пар­тнери, што ќе значи и немање на Социјален дијалог во Државата што не е од интерес на ниту една страна или чинител во опш­теството. Поради се ова наведе­но и едностраното пр­истапување кон овие значајни прашања за работниците задолжит­елна е реакција од членовите на ЕСС и Ек­ономско социјалниот совет, а во спротивно ќе бидеме приморани да сметаме дека и членови на Владата се вклучени во подгот­овка на предлог текс­тови на Законот за работните односи и За­конот за трговија за уназадување на рабо­тничките права и дека свесно не ги почит­уваат претставниците на работниците и ра­ботодавачите и се пр­ави голем преседан по основ на кршење на работничките права кои веќе се од големо значење на работни­те.“, нагласува ССМ.

  Синдикалците бараат итна средба на Економско социјалн­иот совет на која ка­ко единствена точка ќе се разгледува ова прашање.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 6 дена

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 17 минути

  Гостиварец спроведен во затворот во Тетово

  Македонијапред 53 минути

  Мицкоски: Ковачевски да го одбие предлогот, а јас ќе го повлечам барањето за предвремени избори

  Македонијапред 1 час

  Ковачевски: Време е за мудри одлуки – предлогот ги инкорпорира нашите забелешки и има чист став за јазикот

  Вестипред 5 часа

  За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

  Гостиварпред 6 часа

  Загина 24 годишно момче во несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Совети за заштита од Сонцето и опасностите по кожата

  Гостиварпред 8 часа

  Уапсена 29 годишна девојка утрово во Гостивар

  Рецептипред 8 часа

  Десерт за денес: Сочен колач со цреши

  Македонијапред 9 часа

  Средба Ковачевски – Мицкоски за францускиот предлог

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Вежба делотворна против целулит

  Занимливостипред 21 час

  (ВИДЕО) Футуристички хотел над облаците кој ќе може да прими 5.000 гости

  Гостиварпред 22 часа

  Физички напади во Гостивар и во Беловиште

  Македонијапред 22 часа

  Протест пред Владата со повик да не се прифати францускиот предлог

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена