Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Некои болки во грбот укажуваат на сериозни проблеми со бубрезите

Објавено

на

Штом ќе почнaт болките во грбот, првото нешто на што многумина помислуваат е истегнување мускул или слична повреда на грбот. Сепак, лекарите предупредуваат дека во некои случаи тоа може да бидат проблеми со бубрезите, објави „Инсајдер“ (Insider).

Болката со бубрезите и грбот, се два вида болка што имаат различни причини и начини на лекување. Така, болките во грбот најчесто се предизвикани од надворешно влијание и може лесно да се отстранат, но состојбата со бубрежна болка обично е многу посериозна.

– Болките во бубрезите најчесто се длабоки, прободувачки и предизвикани од воспаление или некои посериозни болести… Тие болки може да се јават во повисоките делови на ‘рбетот, во пределот под ребрата, до ‘рбетот, а може да се почувствуваат и во средишниот дел на стомакот или кај препоните. Сепак, болката во бубрезите обично има и други симптоми, вели д-р Рена Д. Малик.

Меѓу симптомите се и треска, повраќање и гадење, болно мокрење, заматена или темна урина и чести инфекции на уринарниот тракт. За разлика од болката во грбот, што во повеќето случаи поминува сама по себе, болката во бубрезите веројатно нема да помине сѐ додека не се идентификува и лекува основната причина.

Бубрезите го филтрираат отпадот во телото, создаваат урина и лачат хормони што го регулираат произведувањето црвени крвни зрнца. Болката во бубрезите е предизвикана од болести на уринарниот систем. Некои од причините се камен во бубрег, оштетување, уринарна ретенција, везикоуретерален рефлукс и полицистични бубрези. Секоја од овие состојби бара третман, инаку може да се појават посериозни последици, како што е бубрежна инсуфициенција

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена