Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Објавено

на

Во 2021 година регистрирани се 397 нови случаи на рак на простата, a починале 201 маж, покажуваат податоците од Институтот за јавно здравје. Во однос на 2020 година зголемен е бројот за 62 нови случаи, а во последните пет години најголем број регистрирани случаи имало во 2018 година. Најмногу починати имало во 2020 година, а минатата година смртноста е намалена.

Од Универзитетската клиника за урологија од каде МИА побара одговор по повод месецот посветен на машкото здравје посочуваат дека со рана дијагноза и навремена терапија има целосно излекување дури кај 98 проценти од заболените. Токму поради ваквата висока стапка на излекување во раните стадиуми на болеста, се препорачува, секој маж над 50-та година, без разлика дали има проблеми со мокрењето, еднаш до два пати во годината да оди на преглед.

Извор: Институт за јавно здравје

Мажите над 40-тата година најчесто имаат проблем со зголемување на простатата

Годишната стапка на смртност на 100.000 луѓе од рак на простата во земјава е седум до десет заболени лица. Превенцијата би значела поголема свесност за постоењето на овој здравствен ризик и редовни проверки и тестови.

– Карциномот на простатата е индивидуална и непредвидлива болест, чиј малигнен потенцијал не може секогаш да се предвиди, нагласуваат од Клиниката за урологија.

Мажите над 40 години најчесто имаат проблем со зголемување на простатата и раниот карцином на простатата. Најновите истражувања велат дека скринингот и раното откривање на ракот на простатата треба да почне од 40 година бидејќи првите промени се откриваат преку едноставен лабораториски тест – ПСА – и со ректален преглед.

-Простата е единствен орган во нашето тело кој можеме да го допреме и да видиме какви промени се случуваат – преку дебелото црево можеме да ја прегледаме оваа жлезда и рано да ги откриеме сите промени во нејзиниот состав. При овој преглед многу ни помага и ултрасонографијата, особено доплер ултрасонографијата со која секоја зголемена васкуларизација на некој ран туморски процес се детектира и во најрана фаза. Ако има промени, се прави биопсија да се открие дали има тумор. Кај нас биопсијата се изведува со ултрасонографија, доплер сонда. Со неа директно се гледа простатата, нејзината васкуларизација и се гледа каде е јазолот, се земаат парчиња од тоа место и истите ги анализира тимот од патохистолошката лабораторија, велат од Универзитетската Клиника за урологија.

Во рок од 48 часа, како што посочуваат, веќе имаат дијагноза дали се работи за карцином на простата. Ова, велат, е светски протокол за рано откривање на карциномот на простатата, кој, за жал, е во огромен пораст, а многу лесно се лекува ако навреме се открие.

Други чести заболувања кај машката популација

Во однос на другите заболувања, од Клиниката за урологија велат дека освен рак на простата мажите се соочуваат и со еректилна дисфункција, машки климактериум, ќелавост, ХПВ, кардиоваскуларни болести, стрес, рчење. Ракот на тестисите е исто така сериозен здравствен проблем со кој се соочуваат мажите.

-Во согласност со податоците на Светската здравствена организација во Северна Македонија има стапка на морталитет од 0.9 отсто на секој 100.000 жител, и стапка на појава од 4,5 проценти и главно ги погодува младите меѓу 20 и 35 години. Друг проблем е плодноста, а важно е што сите причинители може да се откријат на оваа возраст и да се третираат, за навремено да се спречи неплодноста. Честа појава што влијае на плодноста е варикоцелата, која кај многу мажи не дава симптоми, но ја намалува плодноста, а доколку се открие навреме, многу лесно се лекува со едноставна хируршка интервенција, велат од Клиниката.

Советуваат дека пред мажите да стапат во брак со едноставен уролошки преглед да ја проверат својата плодност.

-Еректилната дисфункција, најчесто е од психогена природа, ако се исклучи дијабетес, невролошки испади, хормонски дебаланс. Најголем процент се млади момчиња кои немаат ерекција поради психичка траума. Најчесто станува збор за нереализиран сексуален однос, некоректно однесување од некоја девојка кое остава долготрајни последици кај момчето. Тие се затвораат психички, па ова им станува реален проблем. Денес постојат модерни протоколи на лекување и многу брзо овие пациенти излегуваат од затворениот круг што самите го создале, посочуваат од Клиниката за урологија.

Месецот ноември е посветен на грижата за машкото здравје. Таканаречената „Мовембер“ акција, има за цел да ја подигне свеста за грижата за машкото здравје, но и да го сврти вниманието кон ракот на простатата, како еден од најчестите здравствени проблеми кај мажите. Во текот на Мовембер мажите ги пуштаат мустаќите во знак на поддршка на ова движење.

Во однос на тоа дали свесноста кај мажите за нивното здравје е зголемена, од Клиниката за урологија велат дека се забележува зголемување за 10 до 15 проценти во последните години, но има и одреден процент на пациенти кои на лекар се јавуваат многу доцна, но бројот на овие случаи, иако бавно, сепак се намалува.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 10 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 13 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 13 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 14 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 15 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 16 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 17 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 17 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 18 часа

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 20 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 21 час

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Вестипред 1 ден

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 7 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 3 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 7 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена