Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Независниот синдикат за образование бара поголеми плати за наставниците

Платите на наставниците се под републичкиот просек, а кадарот е маргинализиран и се демотивира, сметаат од Независниот синдикат за образование и наука. Синдикатот својот став и барања ги искажа денес на прес пред Министерството за образование.

„Ние како независен синдикат за образование и наука сметаме дека највените 5% покачување на платите не се решение на проблемите во образованието. Идните генерации немаат мотивација да студираат и поради овој факт имаме недостаток на кадри, сообено по некои предмети, голем проблем е да се најде кадар за математика, потоа хемија, физика. Во повеќе училишта, поради недостиг на кадри се намалуат работните часови, а во некои можеби  овие предмети и ќе се укинат зашто нема кој да предава“, рече потпретседателот на НСОН, Енвер Ајдини.
Синдикатот бара зголемувањето на платите на просветните работници да биде по примерот на зголемувањето за вработените во градинките.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!