Поврзи се со нас

Гостивар

Нов тендер за третман на кучиња скитници во Гостивар, планирано да се опфатат уште 200 до 300

Објавено

на

  Периодов зачестија пријавите за напади од кучиња скитници на улиците во Гостивар. Последните беа евидентирани во понеделник, на улиците „Мара Угринова“ и „Беличица“.

  Гостивар има два стационара за третман на кучиња скитницни, кои, според кажувањата на првиот човек на општината Арбен Таравари се полни со заловени животни, кои ќе бидат третирани. Локалната власт преку новиот тендер што го отвори ќе избере оператор кој ќе ги вакцинира, кастрира и чипира животните. Планирано е да бидат опфатени од 200 до 300 кучиња.

  „Споредено со другите општини, ние сме ретка општина која има два стационари во кои до сега соодветно се третирани 700 кучиња. Еднаш годишно се отвора тендер, затоа сега имаме нов, на кој треба да се избере операторот што ќе ги врши тие услуги, планирани се од 200 до 300 кучиња. Навистина и покрај сите наши напори, на улиците има многу кучиња и се поставува прашањето од каде? Имаме сомнежи и пријави од граѓани дека кучиња се носат во Гостивар со возила од други места. Граѓани јавуваат дека на влезовите во градот се случува да гледаат по 20 кучиња многу често. Ние немаме добра комуникација со полицијата во Гостивар. Особено последните два-три месеци имам впечаток дека организирано се носат и пуштаат кучиња во градот, посебно од општините кои се раководени од ДУИ. Како општина не можеме тоа да го спречиме, но полицијата треба да реагира. “, изјави Таравари.

  Од СВР Тетово информираа дека до денес нема пријавен случај, ниту потврдени сознанија дека на подрачјето на Гостивар со возила се носат кучиња од други места.

  „Полициските службеници кои секојдневно вршат редовни или акциски контроли во сообраќајот, покрај другото, имаат професионална обврска да го проверуваат и товарот, посебно во товарните возила, евентуално во нив да не се превезуваат кучиња од други места надвор од Полошкиот регион. И доколку се забележат такви случаи истите ќе бидат адекватно санкционирани“, рекоа од полицијата.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Здравје и убавинапред 19 минути

  Домат – чувар на срцето полн со витамини

  Гостиварпред 13 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 14 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 17 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 19 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 21 час

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 22 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 1 ден

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 2 дена

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 2 дена

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 2 дена

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Гостиварпред 2 недели

  Да се забрза донесувањето на новиот Закон за игри на среќа, бара иницијативата „Гостивар кој го сакам“

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!