Поврзи се со нас

Македонија

Нови 324 случаи со Ковид-19, еден починат и 287 оздравени пациенти

Објавено

на

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.290 тестови, а регистрирани се 324 нови случаи со КОВИД-19, едно починато лице и 287 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од новозаболените 324 случаи од Скопје се 207, Битола 19, Прилеп 17, Охрид 13, Куманово 11, Кавадарци 9, Тетово и Велес по 6, Неготино 5, Кичево и Гевгелија по 4, Гостивар, Струмица, Кочани, Виница и Кратово по 3, Струга и Крива Паланка по 2 и Ресен, Радовиш, Валандово и Пехчево по 1. Од вкупниот број на позитивни (324), регистрирани се 49 реинфекциии.

Починато лице е од Велес (70г). Починато е во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.930.788 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 302.548, бројот на оздравени пациенти е 291.431, на починати е 9.162, а на активни случаи изнесува 1.955.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена