Поврзи се со нас

Гостивар

Нови 399 позитивни на корона, 17 починати и 4 пријавени смртни случаи од претходно

Објавено

на

    Во последните 24 часа направени се 3.337 тестирања, а регистрирани се 399 нови случаи на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. По региони:
    • Скопје – 197
    • Куманово – 49
    • Тетово – 15
    • Кочани – 14
    • Битола – 13
    • Кавадарци – 11
    • Велес и Крива Паланка – по 10
    • Струмица – 8
    • Штип, Кичево, Гевгелија и Кратово – по 6
    • Ресен, Радовиш, Пробиштип и Валандово – по 5
    • Прилеп – 4
    • Гостивар, Охрид, Богданци и Македонска Каменица – по 3
    • Неготино, Свети Николе и Виница – по 2
    • Струга, Дебар, Берово, Македонски Брод, Демир Хисар и Пехчево – по 1
    Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица: 8 починати лица од Скопје (59г, 65г, 68г, 70г, 72г, 80г, 83г и 86г), 4 починати лица од Куманово (64г, 69г, 71г и 79г) и по едно починато лице од Охрид (93г), Радовиш (72г), Струмица (87г), Битола (90г) и Гостивар (63г). Од пријавените починати лица 16 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.
    Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 починати лица, со датум на смрт од 24.09.2021 до 30.09.2021 година. Починатите лица се по едно лице од Скопје, Тетово, Велес и Охрид, на возраст од 63 до 81 години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови а едно лице е починато во домашни услови.
    Регистрирани сe 1.348 оздравени пациенти од:
    • Скопје – 419
    • Струга – 196
    • Охрид – 144
    • Куманово – 87
    • Тетово – 71
    • Кичево – 45
    • Струмица – 43
    • Гостивар и Дебар – по 42
    • Велес – 41
    • Прилеп – 37
    • Кавадарци – 34
    • Битола – 26
    • Штип и Свети Николе – по 16
    • Ресен – 14
    • Радовиш – 13
    • Кочани и Гевгелија – по 11
    • Виница – 8
    • Кратово и Делчево – по 6
    • Валандово – 5
    • Пробиштип и Неготино – по 3
    • Берово и Демир Хисар – по 2
    • Крива Паланка, Македонска Каменица, Македонски Брод, Крушево и Демир Капија – по 1

    Сподели на:
    Advertisement
    Advertisement
    Advertisement
    Advertisement
    Advertisement

    Анкета:

    Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

    Advertisement
    Advertisement
    Гостиварпред 9 часа

    Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

    Гостиварпред 11 часа

    411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

    Вестипред 13 часа

    Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

    Гостиварпред 15 часа

    Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

    Македонијапред 15 часа

    ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

    Гостиварпред 16 часа

    25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

    Што, како, каде?!пред 18 часа

    Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

    Гостиварпред 18 часа

    Викенд временска прогноза

    Што, како, каде?!пред 19 часа

    Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

    Вестипред 20 часа

    Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

    Македонијапред 1 ден

    Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

    Здравје и убавинапред 1 ден

    Кога треба да се запре со тренингот?

    Македонијапред 1 ден

    Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

    Вестипред 7 дена

    КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

    Гостиварпред 2 недели

    Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

    Гостиварпред 4 дена

    Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

    Гостиварпред 1 недела

    Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

    Гостиварпред 2 недели

    Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

    Локални избори 2021пред 1 недела

    Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

    Гостиварпред 2 недели

    Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

    Гостиварпред 2 недели

    Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

    Локални избори 2021пред 1 недела

    Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

    Македонијапред 1 недела

    Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

    Културапред 2 недели

    Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

    Што, како, каде?!пред 2 недели

    Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

    Што, како, каде?!пред 2 недели

    Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

    Локални избори 2021пред 2 недели

    Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

    Спортпред 2 месеци

    КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

    Спортпред 5 месеци

    ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

    Гостиварпред 5 месеци

    Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

    Гостиварпред 5 месеци

    Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

    Гостиварпред 5 месеци

    Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

    Гостиварпред 6 месеци

    Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

    Гостиварпред 8 месеци

    На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

    Гостиварпред 9 месеци

    Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

    Спортпред 1 година

    На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

    Спортпред 1 година

    На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

    Гостиварпред 1 година

    ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

    Спортпред 1 година

    Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

    Отворени работни места во Полог:

    Популарно изминативе 100 дена

    error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!