Поврзи се со нас

Гостивар

Обвинение за насилство по фудбалски натпревар во гостиварско Дебреше

Објавено

на

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против 32-годишен гостиварец кој се товари за кривично дело – Насилство предвидено во член 386 став 6 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

  Обвинителството соопшти дека обвинетиот, на 21.09.2020 година, тешко телесно повредил едно лице во селото Дебреше, вршејќи грубо насилство, а притоа предизвикал и чувство на несигурност, загрозување и страв кај други лица.

  „Оштетениот и обвинетиот заедно со други лица играле фудбал на стадионот во селото, па при играта обвинетиот физички го удрил оштетениот во пределот на устата, по што настанала мешаница. Оштетениот заминал кон неговиот автомобил паркиран на паркингот пред училиштето. Во тој момент, обвинетиот му го пресекол патот и со железо го удрил во пределот на челото и оштетениот паднал во бесознание. Две други лица го ставиле оштетениот во возило со намера да го пренесат во болница, па обвинетиот фрлил три бекатонски плочки кон автомобилот, кршејќи ја предната шофершајбна и задното ветробранско стакло. Сепак, тие успеале со возилото да заминат од местото и настанот да го пријават во полиција. Оштетениот го пренеле во медицинскиот центар во Гостивар, каде му биле констатирани тешки телесни повреди. Целиот настан предизвикал вознемиреност и страв и кај други граѓани, кои биле присутни на местото.“, се наведува во соопштението.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 46 минути

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 1 час

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 9 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 9 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 10 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 14 часа

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 14 часа

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 1 ден

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 1 ден

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 1 ден

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Гостиварпред 1 ден

  Физички напад ноќеска на улица во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Малолетник од Врапчиште пријавен за исчезнат

  Гостиварпред 2 дена

  Залутан куршум оштетил автомобил во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО: Миневер Скендери, воспитувачка во градинките во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 1 недела

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!