Поврзи се со нас

Македонија

Од денес пријавување за вакцинација против сезонски грип

Објавено

на

Министерството за здравство информира дека од денеска преку страницата vakcinacija.mk почнува пријавувањето за вакцинација од сезонски грип и нагласува дека и оваа година набави 40.000 бесплатни дози четиритипни вакцини против сезонски грип за ризичните групи.

Овие вакцини, како што посочуваат, ќе можат да ги добијат стари лица над 65 години, лица со хронични заболувања, здравствени работници, бремени жени и децата на возраст од 6 месеци до 5 години.

-Веќе трета година по ред вакцината за овие групи граѓани е бесплатна. Поради зголемената побарувачка на вакцини против грип на глобално ниво, се прават напори количините на вакцини да пристигнат во што побрз рок. Нагласуваме дека не е доцна, граѓаните да се вакцинираат против грип во ноември или декември, бидејќи согласно епидемиолошките податоци, оваа болест во последните десетина сезони го достигнува пикот кон крајот на месец февруари, истакнуваат од Министерството за здравство  и додаваат дека пријавувањето за вакцинација против сезонски грип ќе започне од денеска преку страницата vakcinacija.mk.

Со пополнување на формата, прецизираат од МЗ, заинтересираните се регистрираат за вакцинација директно во системот Мој Термин. Согласно распоредот предвиден во планот за вакцинација, по пат на СМС ќе добијат информација за точниот датум и час кога треба да се вакцинираат на пунктот кој ќе го изберат при регистрацијата.

-Вакциницијата против грип не штити од Ковид 19, но е многу значајна во услови на пандемија со Ковид 19 и влијанието на здравствениот систем. Во состојба на олабавување на рестриктивните мерки кога се враќаат социјалните контакти и патувањата се зголемува ризикот од ко-циркулација на Ковид 19 и грип. Со тоа може да очекуваме оптоварувањето од сезонскиот грип да биде надополнето со оптоварувањето од Ковид 19. Ризичните групи за грип, се истите кои се под најголем ризик и од Ковид 19, поради што им се препорачува вакцинација против грип. На тој начин ќе се избегне и дополнително оптоварување на здравствениот систем, бидејќи лицата заболени од грип би се хоспитализирале во ковид центрите, посочуваат од Министерството за здравство.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 1 час

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 2 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 3 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 3 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 16 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 17 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 18 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 19 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 19 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Prej sot paraqitje për vaksinim kundër gripit sezonal

Објавено

на

Ministria e shëndetësisë informon se prej sot nëpërmjet faqes vakcinacija.mk fillon paraqitja për vaksinim nga gripi sezonal dhe thekson se edhe këtë vitë kanë siguruar 40.000 doza vaksina falas katër tipesh kundër gripit sezonal për grupet e rrezikuara.

Këto vaksina, siç drejtojnë, do të mund t’i marrin personat e moshuar mbi 65 vjeç, persona me sëmundje kronike, punonjësit shëndetësor, gratë me barrë, dhe fëmijët në moshën prej 6 muaj deri 5 vjeç.

  • Tashmë viti i tretë me rradhë vaksina për këto grupe të qytetarëve është falas. Për shkak të kërkesës së zmadhuar të vaksinave kundër gripit në nivel global, bëhen përpjekje sasitë e vaksinave të mbërrijnë në afat sa më të shpejtë. Theksojmë se nuk është vonë, qytetarët të vaksinohen kundër gripit në nëntor dhe dhjetor, pasi në përputhje me me të dhënat epidemiologjike, kjo sëmundje në dhjetë sezonet e fundit e arrin kulminacionin kah fundi i muajit Shkurt, theksojnë nga Ministria e shëndetësisë dhe shtojnë se paraqitja për vaksinim kundër gripit sezonal do të fillojë nga sot nëpërmjet faqes vakcinacija.mk.

Me plotësimin e formës, potencojnë nga MSH, të interesuarit regjistrohen për vaksinim direkt në sistemin e Moj Termin. Në përputhje me orarin e parashikuar në planin për vaksinim, nëpërmjet rrugës së SMS-sl do të marrin informatë për datën dhe orën e saktë kur duhet të vaksinohen në pikën që do e zgjedhin gjatë regjistrimit.

-Vaksinimi kundër gripit nuk mbron nga Kovidi 19, por është shumë domethënëse në kushte të pandemisë me Kovid 19 dhe ndikimi i sistemit shëndetësor. Në gjendje të lehtësimit të masave restriktive kur kthen kontaktet sociale dhe udhëtimet rritet rreziku i ko-cirkulimit të Kovid 19 dhe gripit. Me këtë mund të presim ngarkesa nga gripi sezonal të jetë i shoqëruar me ngarkesën nga Kovidi 19. Grupet e rrezikuara për grip, janë të njëjtat që janë në rrezikun më të madh edhe nga Kovid-19, për shak të së cilës ju rekomandohet vaksinim kundër gripit. Në atë mënyrë do të anashkalohet edhe ngarkesë plotësuese të sistemit shëndetësor, pasi personat e sëmurë nga gripi do të hospitalizoheshin në kovid- qendrat, drejtojnë nga Ministria e shëndetësisë.

Популарно изминативе 100 дена