fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Од каде потекнува поговорката „Ние за волкот, волкот на врата“

Објавено

на

Оваа поговорка се користи во ситуации кога зборуваме за некое лице, а тоа изненадно се појавува. Може да се каже дека е доста употребувана и позната. Но, малку кој знае од каде потекнува.

Оригиналната верзија датира од 1600 година. Во Италија биле пронајдени записи, во кои е наведена првичната варијанта на поговорката која гласи: Ако зборуваш за ѓаволот, ѓаволот ќе се појави!. Во записите било објаснето дека значењето всушност се однесува на проблемите, односно доколку некој човек постојано се жали, зборува само за маки и проблеми, тоа и ќе му се случува секојдневно.

Со тек на времето, поговорката ја добила денешната верзија и значење: Ние за волкот, волкот на врата!

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!