Поврзи се со нас

Гостивар

Од пазарот во Гостивар: Костените се здравје, вели 71 годишниот хаџи Дема од Речане, со семејна традиција на собирање костени

Објавено

на

На едно од ќошињата пред влезот на градскиот пазар во Гостивар, не може, а да не ги забележите педантно наредените вреќи, од кои ѕиркаат примамливи кафени плодови. Ова богатство од природата го нуди 71 годишниот хаџи Дема од гостиварско Речане, село кое важи за престолнина на костените. Во неговата околина ги има во изобилие, па голем дел од жителите се вклучуваат во бербата. Вредниот и голем муабетчија речанец, припаѓа на семејство кое има долга традиција на собирање костени, и со голема страст зборува за тоа.

„Речане е прочуено по квалитетен костен и богат род. Собирањето костени е наша долга семејна традиција, го правиме тоа од како знам за себе, а го пренесуваме и на новите генерации. Првиот костен во септември ја наговестува сезоната, која ете се‘ уште трае. Ние секоја година, сите осум члена од семејството одиме на собирање костени, ова е многу драг период од годината за нас. Овде на пазар, потоа јас ги носам да ги продавам.“, вели хаџи Дема.

Како и сите повозрасни луѓе во регионот и тој го посочува иселувањето како негативна појава, гледајќи ја од својот аспект:

„Костени има многу и тоа убави, но нема луѓе, слабо купувачи, општо за било што на пазарот. Еве денес е вторник, пазарен ден, а гледате нема гужва, нема луѓе, 80% од тие што ќе ги видите се продавачи. Пред 5 години на пример, во вторниците продававме по 80 килограми костени, сега едвај по 20-тина“.

Она што го нагласува речанецот е дека костените многу му помагаат во одржување на здравјето. Иако веќе ја згазнал осмата деценија од животот, не боледува од никаква болест, има доволно кондиција и сила да работи и да ужива во животот. „Костенот е корисен од лушпата до плодот. Секое делче може да биде благотворно за човекот. А освен за јадење, се користи и во козметика, за убавина на кожата.“, сподели со нас хаџи Дема, кој освен костени во понудата на пазарот вклучува и лешници, ореви и органски одгледуван лук.

Цената на костените на пазарот денес се движеше од 80 до 150 денари за килограм.

Костенот е големо дрво кое може да нарасне до 23 метри и да достигне старост преку 500 години. Од листовите и лушпите на костенот се произведува шампон. Од стеблото на дрвото се изработуваат мебел и огради. Во есенскиот период костеновиот цвет е главен извор на полен и нектар за пчелите. Костеновиот мед е многу лековит, помага при гастритис, го штити црниот дроб и придонесува кон подобра циркулација.

Плодот на костенот пука во есен кога е зрел. Едно дрво на костен, годишно може да даде и повеќе од 200 килограми плод.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 8 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 12 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена