Поврзи се со нас

Гостивар

Одобрени 167 стипендии за учениците од гостиварското медицинско училиште

Објавено

на

Министерството за образование одобри 167 стипендии за учениците од дуалните паралелки во средното медицинско училиште во Гостивар. Тие ќе добиваат по 3.500 денари месечно во текот на целото средно образование. Од училиштето информираа дека во учебната 2022/23 година МОН дал одобрение за 7 дуални паралелки со зголемен број на часови по практична настава, врз основа на потпишаните меморандуми со јавните и приватните здравствени установи во општината и соседните општини, поддржани од локалната заедница.

„Во оваа прилика сакаме да им се заблагодариме на нашите соработници од ПЗУ и ЈЗУ кои неслучајно се носители на благородна и хумана професија кои тоа и го докажаа. СОМУ – Гостивар е носител на реформата на средното стручно образование во општината, но без нивната поддршка и доверба нема да успеевме да го заживееме образовниот процес заснован на мотото “Учи паметно-Работи стручно”. СОМУ Гостивар предводено од директорот Елбаш Абази, управата, координаторот за УПР Нада Софронијевиќ, наставниците по УПР и сите вработени заедно со нашите ученици и нивните родители од срце им се заблагодаруваме. Искрено се надеваме дека заедно во иднина ќе чекориме и ќе успееме да нашето училиште, нашата општина заедно во соработка сосите јавни и приватни здравствени установи ќе станеме пример за современо успешно образование, ќе обезбедиме квалитетен кадар и нашата општина ќе ја направиме место за подобро живеење.“, наведуваат од медицинско.

Во ова гостиварско средно училиште настава следат околу 1.100 ученици.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 11 минути

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 41 минута

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 2 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 2 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 2 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 13 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 14 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 17 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 18 часа

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар приведени 38 годишен маж и 29 годишна жена

Регионпред 19 часа

Турција бара од НАТО медицински персонал и теренски болници

Вестипред 19 часа

„Ги запознаваме ретките болести 2023“: Карнитин палмитоилтрансфераза 2 недостаток/Carnitine palmitoyltransferase (CPTII) deficiency

Македонијапред 20 часа

Од полноќ се намалува цената на горивата

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена